Zespół profilaktyki

Kontakt z nieznajomym mamy praktycznie codziennie na ulicy, w tramwaju, czy też korzystając z Sieci.

W Szkole Podstawowej nr 69 odbyły się spotkania z uczniami ósmych klas, podczas których strażniczki przypomniały o zasadach i możliwych zagrożeniach związanych z kontaktami z nieznanymi osobami.

Bardzo ważnym jest wykształcenie już w małych dzieciach, a przypomnienie młodzieży o umiejętności powiedzenia NIE.

- Mówimy dzieciom, że jeśli "obcy" próbował ich skrzywdzić, w każdym przypadku należy o tym powiedzieć rodzicom lub komuś do kogo mamy zaufanie. Oni na pewno będą wiedzieli co zrobić, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Rodzice są od tego, aby pomóc nam w każdej sytuacji, dlatego nie należy się bać rozmawiać o rzeczach przykrych, smutnych, czy wstydliwych.

W Internecie kryje się wiele zagrożeń, o których powinniśmy przypominać szczególnie młodzieży, która chcąc poznawać nowe osoby, nawiązuje często kontakty poprzez sieć.

- Internet, to rzecz tworzona przez wiele osób, a jego istotą są kontakty między ludźmi. Korzystając z niego można poznać osoby, o podobnych zainteresowaniach, swoich rówieśników i innych użytkowników. Ta właściwość Sieci jest ogromną zaletą, bo dzięki niej możemy zawierać cenne znajomości z ludźmi, których w innych okolicznościach, być może nigdy byśmy nie spotkali.

- Pamiętajmy, że tak naprawdę wcale nie znamy osób spotkanych w Sieci, a to co piszą o sobie, nie musi być prawdą. Rodzice powinni wiedzieć o planowanym spotkaniu ze znajomym z Sieci, żeby móc zapewnić bezpieczeństwo.

- W Sieci często jesteśmy proszeni o podawanie rozmaitych informacji o sobie. Pamiętajmy, że niektórzy mogą próbować je wykorzystać w niewłaściwy sposób lub w złych celach. Unikajmy zwłaszcza podawania danych, które mogą pozwolić na odnalezienie nas w prawdziwym świecie, jak imię i nazwisko, adres, wiek, nazwa i numer szkoły, czy też numer telefonu.

Czasem jednak trzeba udzielić różnej pomocy osobom nieznanym, np. bezdomnym, obcokrajowcom.

- Pomagając osobom znajdującym się w trudnej sytuacji lub potrzebie, zawsze informuj o chęci podjęcia takiej pomocy rodziców lub opiekunów oraz korzystaj z możliwości pomocowych instytucji, fundacji wspierających osoby bezdomne, wymagające pomocy.

EM, JK

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej