Zespół profilaktyki

Działania prewencyjne strażników i policjantów w okresie wakacyjnym kierowane są także do seniorów. W trosce o ich bezpieczeństwo - zarówno w przestrzeni publicznej podczas zakupów, spacerów, podróży, także we własnym mieszkaniu oraz podczas kontaktów z nieznanymi osobami (również telefonicznych) - funkcjonariusze starają się przypominać o zagrożeniach, sposobach ich uniknięcia przytaczając najczęściej stosowane sposoby przestępczych działań sprawców oszustw, kradzieży wobec osób starszych.

Wspólnie z policjantami z KP Poznań-Wilda podczas profilaktycznego patrolu na terenie targowiska, w parku, na kolejowym dworcu spotkanym seniorom przypomniano o koniecznej ostrożności w trosce o własne mienie, przekazano przydatne informatory i odblaskowe opaski.

Funkcjonariusze uczestniczą także w środowiskowych spotkaniach organizowanych przez Dzienne Domy Pomocy. Tym razem spotkali się z seniorami w Klubie Centrum przy ul. Konopnickiej, by poinformować o sposobach działania sprawców oszustw i kradzieży oraz wskazać możliwości przeciwdziałania ich zamiarom. W czasie rozmów skupiono uwagę na zagrożeniach ze strony domokrążców - oferentów usług, towarów, czy też świadczenia pomocy. Przestrzegano przed przestępczymi działaniami rozmówców telefonicznych. Przekazano informatory dedykowane seniorom, pomocne nie tylko w omawianej problematyce.

"Nie wpuszczaj obcych do mieszkania - nie daj szans przestępcom" przestrzegając poniższych zasad:

- nie wpuszczajmy obcych do mieszkania

- nie przechowujmy w domu dużej gotówki, kosztowności

- nie ufajmy obcym, nie udzielajmy im informacji na swój temat, osób bliskich lub sąsiadów

- pamiętajmy, że wizyty kominiarza, przedstawicieli gazowni, elektrowni, administracji są zawsze zapowiedziane, a na czas wizyty zapewnijmy sobie towarzystwo znanej osoby

JK, ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej