Zespół profilaktyki

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej wraz z policjantką z KP Poznań-Nowe Miasto odwiedzili Szkołę Podstawową nr 6 na os. Rusa.

Omówiliśmy zasady ruchu drogowego, ważne dla młodszych uczniów. Opowiedzieliśmy o zasadach poruszania się pieszych po drodze, jak bezpiecznie przekraczać jezdnię. Tego typu działania mają na celu eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Pieszy idący drogą, zwłaszcza ubrany na ciemno, na nieoświetlonej drodze, gdy są złe warunki atmosferyczne lub jest już zmrok, jest trudno dostrzegalny dla kierowców. Jego sylwetka zlewa się z otoczeniem, a kierowcy widzą dominujące w tych warunkach światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Stapiające się z otoczeniem sylwetki pieszych mają możliwość dostrzec zazwyczaj z odległości 20 - 30 metrów, co powoduje oczywiste dla nich zagrożenie. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła pojazdów, kierujący ma szansę spostrzec go 5 razy szybciej, bo nawet z odległości do 150 metrów. Odblaski powinno się nosić niezależnie od warunków atmosferycznych aktualnie panujących. Warto je stosować niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy - chodnikiem, poboczem, czy wyjątkowo skrajem jezdni. Uczniom przekazaliśmy odblaski, by poprawić ich bezpieczeństwo na ulicy.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej