Zespół profilaktyki

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej odwiedzili Szkołę Podstawową nr 55. Omówili zasady poruszania się pieszych po drodze, jak bezpiecznie przekraczać jezdnię. Tego typu działania mają na celu eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Pieszy idący drogą, zwłaszcza ubrany na ciemno, na nieoświetlonej drodze, gdy są złe warunki atmosferyczne lub gdy jest zmrok - jest trudno zauważalny. Jego sylwetka zlewa się z otoczeniem. Kierowcy widzą w tych warunkach silne światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Stapiające się z otoczeniem sylwetki pieszych mogą dostrzec z odległości 20 - 30 metrów, co powoduje oczywiste zagrożenie. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła pojazdów, kierujący spostrzeże go 5 razy szybciej.

Odblaskowe elementy powinno się nosić niezależnie od warunków atmosferycznych aktualnie panujących. Warto je nosić niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy - chodnikiem, poboczem, czy wyjątkowo jezdnią.

Na podsumowanie zajęć przekazano uczniom odblaski, dla poprawy ich bezpieczeństwa na ulicy.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej