Poznań rozświetli się na zielono

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Tego dnia w geście solidarności prestiżowe miejsca na całym świecie podświetlane są na zielono. W Poznaniu w ten sposób swoje kolory zmieni m.in. budynek urzędu miasta na placu Kolegiackim. Każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy Wielkopolski może tego dnia wziąć udział w akcji na placu Wolności.

Kolaż zdjęć przedstawiający podświetlone na zielono budynki - grafika artykułu
O godz. 18.30 zazieleni się fontanna Wolności

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 17 mln osób z porażeniem mózgowym. Kolejne 350 mln osób opiekuje się nimi lub pracuje z nimi zawodowo. Dlatego od 1 do 8 października trwać będzie Poznański Tydzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego "Dajemy zielone światło", nad którym honorowy patronat objął Prezydent Miasta Poznania. Aby okazać solidarność z chorymi i ich bliskimi, 6 października, w Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD) na zielono rozbłysną budynki w całym mieście. 

Z inicjatywy poznańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "ŻURAWINKA" zielone światło pojawi się w takich miejscach jak: Urząd Miasta Poznania oraz jego dziedziniec, Stadion Miejski w Poznaniu, iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Teatr Muzyczny, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Avenida Poznań, restauracja "Rusałka", Posnania oraz fontanna na placu Wolności. 

Każdy będzie mógł dołączyć do wydarzenia - o godz. 17.30 na placu Wolności rozpocznie się wspólne muzykowanie oraz zbiórka publiczna prowadzona przez Fundację Fanari. Jej wolontariuszki będą częstować uczestników pysznym ciastem i zupą dyniową. Będzie też zielona wata cukrowa i piękne balony. 

Godzinę później, o 18.30 zazieleni się fontanna Wolności. Zostaną przyznane tytuły Przyjaciela Żurawinki oraz nastąpi ogłoszenie wstępnej liczby osób z MPD, które mieszkają w Poznaniu - dane zbierane są w ramach akcji "Policzmy się", która trwa w stolicy Wielkopolski do końca 2021 roku. O godz. 19 odtańczony zostanie Jerusalem Dance Challenge, a  kwadrans później wszyscy mieszkańcy i mieszkańcy Poznania latarkami dadzą zielone światło nadziei.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka". Stowarzyszenie - wspierane przez Miasto Poznań - prowadzi Dzienny Ośrodek Terapeutyczny pod tą samą nazwą, organizuje wieloprofilowe zajęcia terapeutyczne, aktywizuje osoby z MPD przez sport, sztukę i rekreację. Zdobyło tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2009 w kategorii zespołowej, a w roku 2013 zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania. 

Współorganizatorami  wydarzeń tygodnia są: Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Inicjatywa "Chcemy całego życia", Fundacja Fanari,  Koalicja "Przewijamy Polskę",  Nordoff Robbins Polska, Fundacja Niesiemy nadzieję, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Polska Akademia Niepełnosprawności Dziecięcej, Społeczna Szkoła Podstawowa "Zakątek" I Stowarzyszenie "Potrafię Więcej".    

AW

Załączniki