Na sankach - wyłącznie w bezpiecznym miejscu!

Do tragicznego w skutkach wypadku, pod koniec ferii doszło w jednym z warszawskich parków. 12-latek zjeżdżając na sankach uderzył w ławkę doznając obrażeń i mimo bezzwłocznego przewiezienia do szpitala, saneczkarza nie udało się uratować. Na oczach matki, beztroska dziecięca zabawa zakończyła się niewyobrażalną tragedią. W tle zdarzenia był również niewłaściwy dobór miejsca do bezpiecznej zabawy z uwagi na infrastrukturę parkową. Do innego wypadku doszło w miejscowości Adamowo. Mężczyzna, wbrew zdrowemu rozsądkowi i przepisom, zorganizował "kulig". Do samochodu przyczepił rząd foliowych worków, na których usiedli uczestnicy "zabawy". Niestety, na zakręcie dwie nastolatki spadły z worków i uderzyły w drzewo. Obie trafiły do szpitala, jedna z nich walczy o życie.

Powyższe zdarzenia dowodzą braku rozwagi i troski o własne bezpieczeństwo, również ze strony dorosłych o bezpieczeństwo dzieci! Ponadto, powyższe zdarzenia dowodzą konieczności kontynuowania spotkań profilaktycznych zmierzających do uświadomienia odbiorcom o zakresie zagrożeń w różnych sytuacjach oraz o możliwościach uniknięcia ich skutków, często tragicznych.

Kierując się powyższą potrzebą, strażnicy ponownie odwiedzili młodych uczniów w Szkole Podstawowej nr  85, by porozmawiać o zimowych zagrożeniach. Aby zabawy na śniegu, czy lodzie sprawiały radość, podstawową zasadą jest zachowanie rozsądku i ostrożności. Każda udana zabawa powinna odbywać się w warunkach bezpiecznych. Lekkomyślność może skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Śnieżno-zimowe warunki zachęcają do różnych form spędzania wolnego czasu. Zjeżdżając z górki powinniśmy najpierw sprawdzić, czy jest ona w bezpiecznym miejscu, czy na torze saneczkowania nie znajdują się betonowe kosze na śmieci, metalowe latarnie, ławki, czy nie rosną drzewa. Nie można również zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych. Przypomniano również, że przepisy ruchu drogowego kategorycznie zabraniają ciągnięcia za pojazdem osób na nartach, sankach, wrotkach lub innych sprzętach.
nie uczestniczyli w spotkanich?!

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej