Zespół profilaktyki

Kolejnym bardzo ważnym tematem spotkań w szkołach podstawowych, szczególnie z uczniami klas czwartych zaczynających samodzielnie pokonywać drogę do szkoły, jest temat kontaktów z osobą nieznajomą - "obcym".

Poruszono go na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 68. Uczniowie obejrzeli film pt. "O Florce, która chciała zostać piłkarzem" przygotowany przez SM Warszawa. Z treści filmu wynika, że nie wolno rozmawiać z nieznanymi osobami, przyjmować prezentów, czy smakołyków, a o każdym niepokojącym zdarzeniu lub sytuacji należy bezwzględnie poinformować rodziców lub nauczycieli. Poruszono także problem kontaktów z osobami, które np. pytają o drogę. Jednak uświadomiono dzieciom, iż nie każda osoba nieznajoma idąca ulicą stanowi dla nich zagrożenie, ale należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ich przestrzegać.

Ponadto wyjaśniono dzieciom, dlaczego nie wolno otwierać drzwi nie tylko nieznajomym, ale i osobom podającym się za członków rodziny lub znajomych. Najmłodszym przypomniano także, że osobom nieznanym nie podajemy swoich danych (imienia , nazwiska, adresu zamieszkania, szkoły), ale także nie wierzymy, że ktoś kogo nie znamy ma dobre intencje, np. chcąc pokazać pieska lub kotka albo inną atrakcję w swoim samochodzie.

Natomiast uczniowie klas IV, zdający w tym roku szkolnym egzamin na "kartę rowerową", otrzymali szkolne kalendarze rowerzysty przygotowane staraniem poznańskiego WORD-u. Kalendarze przekazał uczniom jego przedstawiciel z nadzieją, że ułatwią im przyswajanie wiedzy z tak ważnego zakresu, jakim jest znajomość przepisów o ruchu drogowym.

EM

tekst

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej