Zespół profilaktyki

W szpitalu HCP odbyło się spotkanie związane z tematyką odpowiedzialności prawnej i przeciwdziałaniem cyberprzemocy wśród młodzieży.

Spotkania edukacyjno-profilaktyczne mają na celu przypomnienie młodym ludziom o odpowiedzialności wobec prawa za swoje czyny - jako osoby nieletnie do ukończenia przez nich 17. roku życia w przypadku popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, a do 18. roku życia w przypadku zagrożenia demoralizacją. Celem spotkań jest uświadomienie młodzieży zakresu odpowiedzialności za popełnione przez nich czyny zabronione. Wyjaśniono młodzieży, co to jest czyn zabroniony, a także pojęcie demoralizacji nieletniego. Co do wykroczeń, to najczęściej popełniane są drogowe, np. przejście przy czerwonym świetle, jazda rowerem po chodniku, czy też korzystanie z hulajnogi elektrycznej bez uprawnień. Jedną z kwestii ważnych dla młodzieży, w świetle obowiązującego prawa, jest zakup papierosów lub alkoholu. Wiadomym jest, że przed ukończeniem 18. roku życia jest to zabronione. Jednak często zdarza się, że młodzi ludzie próbują tego typu używek, a uświadomienie ich w kwestii odpowiedzialności jest ważnym aspektem takich spotkań.

Podczas pogadanki poruszono również problematykę hejtu, oszustw w sieci, a także prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych, takich jak: SMS, e-mail, internetowe witryny, fora dyskusyjne, portale społecznościowe, czy komunikatory.

Kolejnym ważnym omówionym zagadnieniem było rozsyłanie kompromitujących materiałów w postaci zdjęć, filmików oraz tworzenie np. ośmieszających stron w Internecie. Podczas spotkania wykorzystano materiały filmowe ilustrujące zagrożenia płynące z sieci, z którymi młodzi ludzie mogą mieć do czynienia na co dzień.

EM

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej