W 2022 r. na realizację programu "Aktywny samorząd" PFRON przeznaczył prawie 200 milionów złotych. W tym roku budżet jest jeszcze wyższy, bo wynosi ponad 219 milionów złotych. Z tych pieniędzy mogą także skorzystać mieszkanki i mieszkańcy Poznania z niepełnosprawnością. Od 1 marca przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. 

Obchodzimy Światowy Dzień Braille'a ustanowiony z inicjatywy ONZ w rocznicę urodzin twórcy tego pisma Louis Braille w 1809 roku. Alfabet, który opracował, pomaga w codzienności osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Osoby z niepełnosprawnością mogą już składać wnioski o dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, likwidacji barier technicznych, architektonicznych i w komunikowaniu się, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Uwrażliwić na potrzeby osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, przełamać stereotypy i bariery, przekazać wiedzę o prawidłowych postawach i zachowaniach w trakcie obsługi klientów z różnymi niepełnosprawnościami - takie zadania realizowali wykonawcy warsztatów dla pracowniczek i pracowników UMP.

Siedziba Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie dostała Grand Prix siódmej edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności 2022. Jury doceniło najwyższe standardy dostępności, praktyczności, wygody i estetyki, jakie spełnia ten nowoczesny budynek dla poznańskich seniorek i seniorów.

Od 1 listopada 2019 roku Urząd Miasta Poznania realizuje trwałość projektu pt. "Program mieszkalnictwa wspomaganego osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu miasta Poznania" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, który był realizowany w terminie od 1 grudnia 2016 roku do 31 października 2019 roku.
Trwałość projektu będzie realizowana do 31 lipca 2023 roku.