Styczniowe interwencje

W pierwszym miesiącu nowego roku przyjęliśmy od mieszkańców 6 168 zgłoszeń. Zdecydowaną większość, bo aż 3 584 zgłoszenia (58%), stanowiły interwencje dotyczące uciążliwości, jakie powodują nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. Jak w styczniu mieszkańcy ukierunkowali naszą pracę?

Kotły bezklasowe - grafika artykułu
Kotły bezklasowe

Zgłoszenia mieszkańców - kanały komunikacji, kategorie zgłoszeń

W styczniu od mieszkańców przyjęliśmy 6 168 spraw, będących do załatwienia w naszej  kompetencji. Z liczby tej, 797 spraw przekazali operatorzy monitoringu miejskiego.

Najczęściej zgłaszający korzystali z połączenia telefonicznego (3 250), pocztą elektroniczną przekazali 1 896 spraw, 820 wykorzystując aplikację Smart City Poznań, a 13 spraw przekazali osobiście. W 89 przypadkach interweniowaliśmy z własnej inicjatywy.

Kategorie zgłoszeń - ilości i najczęściej powtarzające się

  • wykroczenia drogowe - 3 584, nielegalne parkowanie i niszczenie zieleni zaparkowanymi samochodami,
  • ochrona środowiska - 704, zanieczyszczenia dróg i spalanie odpadów,
  • zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - 530, osoby leżące oraz pijani,
  • zwierzęta wymagające pomocy - 333, psy bez opieki oraz ranne ptaki,
  • zakłócanie porządku publicznego - 322, spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem,
  • awarie techniczne - 246, uszkodzone znaki drogowe, nieczynne oświetlenie uliczne,
  • pozostałe - 447, wraki i nielegalnie ustawione kontenery na gruz.

Interwencje w liczbach - sankcje prawne

W efekcie przyjętych zgłoszeń zrealizowaliśmy 4 867 interwencji wobec osób, które naruszyły obowiązujące przepisy. W wyniku podjętych działań przywróciliśmy porządek publiczny, a wobec winnych zastosowaliśmy środki przewidziane prawem:

  • mandatami ukaraliśmy 4 294 osoby,
  • 459 osób pouczyliśmy,
  • do Sądów skierowaliśmy 110 wniosków o ukaranie.

Interwencje w liczbach - ruch drogowy

Najczęściej powtarzające się interwencje realizowaliśmy wobec kierowców, którzy zaparkowali swoje samochody w miejscach niedozwolonych. Chodniki, koperty dla niepełnosprawnych, przejścia dla pieszych czy drogi objęte zakazem zatrzymywania się - to najczęściej powtarzające się miejsca 3 839 interwencji. Oprócz wyżej wymienionych, aż 142 kierujących pojazdami ukaraliśmy za niszczenie zieleni spowodowane wjeżdżaniem na tereny nieutwardzone.

Z interwencji związanych z pojazdami należy wspomnieć o 74 samochodach usuniętych na parkingi strzeżone (podstawa prawna art. 130a Prawa o ruchu drogowym) oraz o 37 wrakach, które usunęliśmy z miejsc postojowych Poznania.

Wobec pieszych popełniających wykroczenia w ruchu drogowym w styczniu interweniowaliśmy 59 razy.

Interwencje w liczbach - czystość miejsc publicznych

W styczniu ujawniliśmy 63 nielegalne wysypiska odpadów komunalnych. Winni zanieczyszczeń środowiska zostali ukarani i zobligowani do usunięcia odpadów na własny koszt. W pozostałych przypadkach, ustaliliśmy właścicieli zanieczyszczonych nieruchomości, którym nakazaliśmy usunięcie wysypisk.

W przypadkach, w których wystąpiły zaniedbania porządkowe mniejszej wagi (np. drobne śmieci niekiedy przenoszone powiewami wiatru), informację w postaci zaleceń porządkowych przekazaliśmy odpowiednim instytucjom - w styczniu takich zaleceń wydaliśmy 668.

Opisane interwencje monitorujemy do czasu, wykonania prac porządkowych.

Inne interwencje porządkowe:

  • Pogotowiu czystości przekazaliśmy do uporządkowania 51 zanieczyszczonych miejsc (pasów dróg publicznych),
  • sprawdziliśmy legalność ustawienia 14 kontenerów na odpady budowlane,
  • 320 razy sprawdzaliśmy porządek na drogach i terenach przyległych do 49 budów. W 25 przypadkach odpowiedzialni ponieśli sankcje prawne, 
  • ukaraliśmy 74 osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości w obrębie nieruchomości
  • za zaniechania w gospodarowaniu odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości mieszkalnych ukaraliśmy 84 właścicieli.

Interwencje w liczbach - zwierzęta i spalanie

W styczniu przekazaliśmy do Schroniska dla zwierząt 19 bezpańskich psów i 12 kotów wymagających pomocy, natomiast do "Dzikiego Soru" 47 rannych ptaków.

W okresie grzewczym często interweniujemy w sprawach związanych ze spalaniem odpadów i dostosowaniem urządzeń grzewczych do wymogów uchwał antysmogowych:

  • przeprowadziliśmy 226 kontroli nieruchomości mieszkalnych, w których do ogrzewania, wg informacji zawartych w bazie CEEB, wykorzystywano kotły bezklasowe - ujawniliśmy 112 niewymienionych kotłów,
  • niezależnie od w/w działań kontrolnych przeprowadziliśmy 230 kontroli nieruchomości z zakresu ochrony środowiska, ukierunkowanych na sprawdzenie prawidłowości prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi, w tym ich spalania, w urządzeniach grzewczych. Za spalanie odpadów ukaraliśmy 36 osób, natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi (np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp.) ukaraliśmy kolejnych 19-stu właścicieli nieruchomości.

Interwencje w liczbach - porządek publiczny

Najczęściej porządek publiczny zakłócają osoby spożywające alkohol powodując liczne uciążliwości dla mieszkańców. Demoralizacja nieletnich, wulgarne słownictwo, bójki i pobicia, a także zagrożenie dla życia osób w stanie upojenia alkoholowego, to w największym skrócie charakterystyka spraw, z którymi spotykamy się w codziennej pracy.  

W konsekwencji podejmowanych działań w styczniu:

  • 71 osób przekazaliśmy pod opiekę pracowników Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych,
  • 64 osoby ukaraliśmy za spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych,
  • 143 osoby ukaraliśmy za palenie wyrobów tytoniowych w miejscach objętych zakazem,
  • w toku służby ujęliśmy 4 sprawców przestępstw oraz zabezpieczyliśmy do czasu przybycia właściwych służb 8 miejsc zdarzeń losowych,
  • operatorzy monitoringu miejskiego zaobserwowali 797 zdarzeń wymagających interwencji strażników lub policjantów, w tym ujawnili i przekazali Policji 5 przestępstw - sprawcy zostali zatrzymani,
  • wspólnie z pracownikami socjalnymi MOPR sprawdzaliśmy miejsca niemieszkalne (bunkry, pustostany, szałasy), w których bytowały osoby w kryzysie bezdomności.