Mój przyjaciel pies...

Dorośli zawsze powinni nadzorować zabawę dziecka z psem, to my dorośli musimy uświadomić dzieciom, że pies nie jest zabawką. W kontaktach z psem można przewidzieć sytuacje, w których ryzyko pogryzienia jest większe. Należy do nich zbliżanie się do miski psa podczas jedzenia, nagłe budzenie śpiącego zwierzęcia, czy sprawianie mu bólu np. ciągnięcie za uszy lub ogon.

Podczas kolejnego spotkania z uczniami w SP nr 89 strażniczka z Zespołu Profilaktyki przekazała szereg informacji o czworonożnych partnerach człowieka. Przytoczyła sytuacje, w których pies jest pomocnikiem, a często niezawodnym realizatorem wielu zadań na rzecz bezpieczeństwa. Psy bardzo często pomagają też lepiej znieść sytuacje traumatyczne, mają także dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i rozwój dzieci. Należyte traktowanie czworonoga, ułożenie wzajemnych relacji, a także poznanie i uwzględnienie jego specyficznych cech charakteru sprawia, że można mówić o wzajemnej przyjaźni.

Nieznajomość bezpiecznych zachowań wobec nieznanych zwierząt, czy też ich zignorowanie, może doprowadzić do agresywnych zachowań psa, a w szczególności do jego ataku. Agresywność zwierzęcia może być też spowodowana jego cechami, albo naruszeniem jego "strefy chronionej" ("żółta wstążka", tablice ostrzegawcze na ogrodzeniu). Funkcjonariuszka omówiła z dziećmi czego nie wolno robić w takiej sytuacji, np. uciekające osoby prowokują psa do ataku. Wskazała na pozycje obronne człowieka w takiej sytuacji, pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie. 

AC-D 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej