Widoczny pieszy

Strażnicy miejscy wraz z policjantami KP Poznań-Północ, w rejonie szkół na Piątkowie, przeprowadzili kampanię profilaktyczno - edukacyjną mającą na celu eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Pieszy idący drogą, zwłaszcza ubrany na ciemno, na nieoświetlonej drodze lub gdy są złe warunki atmosferyczne, jest trudno widoczny dla innych uczestników ruchu. Sylwetka pieszego idącego poboczem lub skrajem jezdni zlewa się z otoczeniem, a jego dostrzeżenie przez kierującym pojazdami znacznie utrudniają światła pojazdów jadących z naprzeciwka. W tych warunkach, pieszych widzą zazwyczaj z odległości 20 - 30 metrów, co powoduje oczywiste zagrożenie. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła pojazdów, kierujący spostrzeże go 5 razy szybciej, bo z odległości nawet 150 metrów.

Odblaski, w różnej formie, powinno nosić się niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, natomiast zawsze po zmroku. Warto je stosować niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy - chodnikiem, poboczem, czy wyjątkowo jezdnią.

Napotkanych uczniów doposażono w odblaski, dla poprawy ich bezpieczeństwa na ulicy.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej