Zespół profilaktyki

Funkcjonariusze KP Poznań-Jeżyce i Straż Miejska przeprowadzili działania profilaktyczne skierowane do mieszkańców Jeżyc, informując o sposobach zabezpieczenia się przed działaniami sprawców włamań i kradzieży. Kradzież z włamaniem, jest jednym z najbardziej dokuczliwych, w ocenie społeczeństwa, przestępstw. Największe nasilenie tego rodzaju przestępczością występuje w dużych miastach, gdzie spotykamy się ze znaczną ilością obiektów handlowych, mieszkań, domów. Funkcjonariusze przypominali mieszkańcom, aby zwracać uwagę na obce auta, czy też obcych ludzi "kręcących się" po naszej okolicy. Przebywając w domu, zawsze pamiętaj o zagrożeniach ze strony domokrążców - oszustów i złodziei. Bądź ostrożny przy udzielaniu informacji przez telefon. Nigdy nie podawaj danych personalnych przez telefon.

Podobnie, zwrócono się do przechodniów o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. W szczególności zwracano uwagę na zagrożenia związane z warunkami jesienno-zimowymi, niekorzystnymi szczególnie dla pieszych. Unikaj poruszania się po zmroku. W razie konieczności wybieraj drogi ruchliwe, pamiętaj, abyś był widoczny na drodze, stosując elementy odblaskowe.

Jak wskazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość ich szybkiego zauważenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych.

Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, najwyżej kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 150 metrów.

Pieszym przekazano odblaskowe opaski oraz broszury informacyjne "Ochrona przed włamaniem".

AC-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej