Zespół profilaktyki

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci oraz utrzymanie porządku na ulicach naszego miasta, funkcjonariusze z Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej wraz z inspektorem Wartusiem spotkali się z dziećmi w Przedszkolu nr 119 na os. Piastowskim. Celem spotkania było przekazanie informacji na temat bezpiecznych zachowań wobec psów i tym samym zmniejszenie ryzyka pogryzień oraz wpojenie dzieciom szacunku do zwierząt. Podniesienie poziomu wiedzy na temat podstawowych potrzeb psa, obowiązków wynikających z bycia odpowiedzialnym właścicielem, sprzątania po nim.

Nie da się ukryć, że problem pogryzień ludzi przez psy istnieje. Najczęstszymi ofiarami agresywnych zachowań czworonogów padają dzieci. Zaatakować je może nie tylko obcy zwierzak, ale również ten, który mieszka w domu. Dlatego konieczna jest edukacja dzieci na temat bezpiecznych sposobów interakcji z psem. W kontaktach z psem można przewidzieć sytuacje, w których ryzyko pogryzienia jest większe. Należy do nich zbliżanie się do miski psa podczas jedzenia, budzenie śpiącego zwierzęcia, czy sprawianie mu bólu (np. ciągnięcie za uszy lub ogon). Pomimo istnienia wykazu tzw. ras psów agresywnych, brak jest przesłanek, aby którakolwiek rasa psa była dla dzieci bardziej niebezpieczna od innych.

Na koniec zajęć dzieciom, które mają pieski rozdano woreczki dla czworonogów, przypominając o obowiązku sprzątania po swoim pupilu, gdyż profilaktyka od najmłodszych lat może przynieść oczekiwany skutek. Woreczki pozostawiono także przy wejściu do przedszkola, aby właściciele piesków odbierający swe pociechy, mogli zabrać je ze sobą do domu.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej