Zespół profilaktyki

Kontynuując spotkania, rozpoczęte 11 lutego - w Dniu Bezpiecznego Internetu, strażniczki z Zespołu Profilaktyki odwiedziły Szkoły Podstawowe nr 90, nr 48, nr 68 oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Żniwnej. Podczas profilaktyczno - edukacyjnych prelekcji przedstawiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem uczniów, którzy samodzielnie korzystają z zasobów Internetu.

Reguł bezpiecznego korzystania z Internetu jest mnóstwo, ale tak naprawdę bezpieczeństwo zależy od nas samych. Jeżeli nie rozmawiam z osoba nieznajomą na ulicy, to dlaczego mam z taką osobą rozmawiać przez Internet. Przecież ja jej nadal nie znam. A co gorsze, również jej nie widzę. I co z tego, że widzę fotkę. Skąd wiem, czy to zdjęcie jest prawdziwe i nieprzerobione? Takich pytań i odpowiedzi są dziesiątki.

Spotkania mają na celu uświadomić młodym ludziom, że Internet to ogromna sieć, a w niej mnóstwo ludzi. Zarówno przyjaznych, ale również tych niemiłych. I nie zawsze warto mieć mnóstwo wirtualnych znajomych, np. w grach, czy na portalu społecznościowym. Nie zawsze też trzeba klikać w reklamę, bo właśnie się wyświetliła i pokazała rzecz, która jest dla mnie ciekawa. Podobnie z filmami, szczególnie chętnie oglądanymi na YouTube przez młodych ludzi.

Oglądajmy, ale rozważnie. Nie dajmy się nabrać na filmowe propozycje lub wykonanie jakiegoś dziwnego, nierozsądnego zadania. Gry są fajne, ale musimy do nich podchodzić z rozwagą, a czas spędzony w sieci, przy komputerze nie może nam zastąpić świata realnego, nas otaczającego.
Pamiętajmy - o wszystkich dziwnych rozmowach, propozycjach lub też filmach rozmawiajmy z rodzicami. Oni są też po to, żeby nam pomagać.

EM, JK

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej