Zespół profilaktyki

Jeśli dziecko może się już samodzielnie poruszać na rowerze, ale jeszcze nie skończyło 10 lat, to może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Zgodnie z Kodeksem Drogowym - dziecko do lat dziesięciu kierując rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła, opiekująca się dzieckiem jadącym rowerem, może ją sprawować idąc obok niego na chodniku lub jechać na rowerze, także na chodniku - Ustawa dopuszcza jazdę na rowerze po chodniku osoby dorosłej w przypadku, kiedy opiekuje się dzieckiem do lat 10.

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej wraz z policjantką z KP Poznań-Nowe Miasto spotkali się z uczniami SP nr 2 na os. Jagiellońskim, by poinformować ich o zasadach obowiązujących pieszych i rowerzystów na drodze. Podczas prowadzonego przez mundurowych spotkania, dzieci poznały znaczenie znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych, przejścia dla pieszych oraz dowiedziały się, dlaczego należy stosować elementy odblaskowe. Aby uczniowie mogli zapamiętać najważniejsze zasady ruchu drogowego, funkcjonariusze przygotowali miasteczko ruchu drogowego, dzięki któremu zobrazowano omawiane zagadnienia.

Dla poprawy bezpieczeństwa, wręczono uczniom elementy odblaskowe oraz zachęcano do używania kasku ochronnego podczas rowerowych podróży.

Przypomnieć należy, że rowerem nie wolno jeździć po chodniku, z wyjątkiem poniższych sytuacji:

- opieki nad dzieckiem do lat dziesięciu jadącym rowerem - "pieszy"

- podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

i są spełnione jednocześnie trzy warunki:

*chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości

*ruch pojazdów na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)

*brakuje oddzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej