Zespół profilaktyki

Strażniczka miejska odwiedziła Przedszkole "Pod Topolą", gdzie współpracuje w realizacji projektu "Twój Pies - Twój obowiązek. Pobawmy się w pODCHODY".

Podczas spotkania z przedszkolakami, w formie pogadanki i pokazu oraz ćwiczeń przedstawiła najważniejsze informacje charakteryzujące psy, obowiązki posiadacza, a także przyczyny jego agresji i możliwości obrony przed skutkami ataku.

Agresja ze strony psa bardzo rzadko jest spontaniczna. W większości przypadków wina leży po stronie człowieka: nieodpowiedzialnego właściciela lub prowokującego przechodnia. Pies gotowy do ataku zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze. Każda próba ucieczki przed agresywnym psem skończy się jego rozwścieczeniem, dlatego nie należy tego próbować, chyba że pies jest daleko, a tuż obok znajdują się drzwi do zamkniętego pomieszczenia lub otwarty samochód. Pies jest zwierzęciem z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim, dlatego zawsze rzuci się w pościg za ofiarą. Psu nie wolno patrzeć w oczy - jest to dla niego forma rzucenia wyzwania. Staraj się zachowywać naturalnie, nie okazuj panicznego strachu - pies doskonale do wyczuje. Omówiono pozycje "drzewo" oraz "żółwia", które powinny zapewnić bezpieczeństwo podczas ataku. Pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie.

Ponadto strażniczka opowiedziała dzieciom "o co chodzi z żółtą wstążką?" To informacja dla osób postronnych, by nie podchodzić do psa! Nie znaczy to jednak, że zwierze może być agresywne. Zawiązując żółtą wstążkę na smyczy czworonoga, właściciel zaznacza, że jego pies źle znosi obcych i potrzebuje przestrzeni. Takiemu zwierzęciu powinniśmy dać spokój, nie głaskać go i nie podchodzić bez zgody właściciela.

ACz-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej