Zespół profilaktyki

Podczas spotkania z funkcjonariuszką Straży Miejskiej przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie obchodzić się z pieskami oraz innymi zwierzątkami, które często mieszkają razem z nami. Wspólnie określono, jak należy postępować w kontaktach z psem, aby nie wywołać jego niezadowolenia, a nawet oznak agresji. O najważniejszych zasadach bezpieczeństwa powinno wiedzieć każde dziecko.

Zazwyczaj pies atakuje dopiero wtedy, gdy zostanie sprowokowany. To od naszego zachowania zależy jego nieprzyjazna reakcja, pamiętaj o podstawowych zasadach:

- nie dotykaj psa pod nieobecność właściciela

- nie zabieraj zwierzęciu przedmiotu, którym akurat się bawi

- nie wchodź na teren pilnowany przez psa (nie wkładaj ręki przez płot itp.)

- nie drażnij zwierzęcia (nie rzucaj w niego kamieniami, nie wymachuj kijem, nie uderzaj patykiem o ogrodzenie, za którym jest pies)

- nie karm nieznajomego psa

- nie podchodź do uwiązanego psa, bo może być groźny

- nie podchodź do suki z małymi szczeniętami

- nie przeszkadzaj psu podczas jedzenia

Podczas spotkania rozmawiano również o tym, jak pies może być pomocny człowiekowi, jakie zadania wykonują we współpracy z funkcjonariuszami służb mundurowych, ratownikami, czy też psy stróżujące - podczas wypasu owiec, albo pilnujące obiektów. Omówiono i ćwiczono postawy obronne na wypadek, gdy jednak agresywny pies zaatakuje. 

JK

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej