Zespół profilaktyki

Tym razem strażniczka odwiedziła Przedszkole "Bajkowa Akademia Smyka" z pogadanką o psach, ich potrzebach, usposobieniu i umiejętnościach, a także o bezpieczeństwie w kontakcie z nieznanym psem.

Agresja ze strony psa bardzo rzadko jest spontaniczna. W większości przypadków wina leży po stronie człowieka - nieodpowiedzialnego opiekuna lub prowokującego przechodnia. Pies gotowy do ataku zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze. Każda próba ucieczki przed agresywnym psem skończy się jego rozwścieczeniem, dlatego nie należy tego próbować - chyba, że pies jest daleko, a tuż obok znajdują się drzwi do zamkniętego pomieszczenia lub otwarty samochód. Pies jest zwierzęciem z silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim, dlatego zawsze rzuci się w pościg za ofiarą. Psu nie wolno patrzeć w oczy - jest to dla niego forma rzucenia wyzwania. Należy zachowywać się naturalnie, nie okazywać panicznego strachu - pies doskonale do wyczuje.

Podczas zajęć również omówiono i ćwiczono pozycje "drzewo" oraz "żółwia", które powinny zniechęcić psa do ataku, czy też zapewnić bezpieczeństwo podczas jego agresji.

Strażniczka opowiedziała dzieciom także o znaczeniu żółtej wstążki przy smyczy. To nie ozdoba, a sygnał, aby nie podchodzić do psa bez zgody opiekuna. Pies z takim oznakowaniem nie koniecznie musi być agresywny, potrzebuje wolnej przestrzeni, może nie tolerować nieznanych osób.

Podsumowując zajęcia, wspólnie uznano, że każdy pies najlepiej sprawuje się w obecności swojego opiekuna, którego może być wiernym przyjacielem.

ACD

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej