"Bezpiecznym być" - telefon alarmowy

Miejscy strażnicy odwiedzili Zespół Szkół nr 105, by uczniowie mogli dowiedzieć się, co to znaczy "być bezpiecznym". Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, jego brak wywołuje niepokój i poczucie zagrożenia. Funkcjonariusze, w ramach projektu "Bezpiecznym być", tym razem zaproponowali pogadankę na temat alarmowego telefonu 112.

Wybierając 112, rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (pogotowiem ratunkowym, policją, strażą pożarną). Dostępny jest przez całą dobę, bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Ucząc dzieci korzystania z numeru alarmowego 112, dajemy im wiedzę, jak ratować życie. Najlepszym sposobem na to jest edukacja przez zabawę. Dla dzieci niezapomnianą, praktyczną lekcją, jak zachować się w razie niebezpieczeństwa, są spotkania z przedstawicielami służb mundurowych. Przyswajanie numeru alarmowego, umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia, co powiedzieć przez telefon operatorowi przyjmującemu zgłoszenie, z pewnością zaowocuje odpowiednią postawą. Wiedza nabyta w dzieciństwie pozostaje na długie lata. Są przykłady zainicjowania akcji ratunkowej telefonicznym wezwaniem służb przez dzieci ratujących własne życie i dorosłych, co dowodzi, że nauka ta bywa bezcenna.

W czasie zajęć dzieci miały okazję poznać łatwy sposób zapamiętania numeru alarmowego - wykorzystując usta 1, nos 1 i oczy 2, czyli układając cyfry numeru 112.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej