Zespół profilaktyki

Miejscy strażnicy, na zaproszenie Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konopnickiej 18, spotkali się z seniorami, by porozmawiać na temat bezpieczeństwa, tym razem w ruchu drogowym. Spotkanie miało na celu wyeliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Pieszy idący drogą, zwłaszcza ubrany na ciemno, na nieoświetlonej drodze, gdy są złe warunki atmosferyczne lub już o zmroku - jest trudno dostrzegalny przez kierujących pojazdami. Jego sylwetka zlewa się z otoczeniem. Kierowcy widzą w tych warunkach silne światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Sylwetki pieszych mają szansę zauważyć z odległości 20 - 30 metrów (przy prędkości 50 km/h trwa to ok. 2 sekund), ze znikomą szansą na reakcję - powstaje realne zagrożenie. Jeśli jednak pieszy jest wyposażony w element odblaskowy, kierujący spostrzeże go 5 razy wcześniej.

Takie elementy powinno nosić się niezależnie od warunków atmosferycznych, aktualnie panujących. Warto je nosić, niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy - chodnikiem, poboczem, czy skrajem jezdni.

Na zakończenie spotkania, uczestnicy otrzymali odblaski, dla poprawy bezpieczeństwa.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej