Zespół profilaktyki

Strażniczka Zespołu Profilaktyki odwiedziła dzieci w Niepublicznym Przedszkolu "Boża Radość". Podczas pogadanki przypomniała dzieciom, że będąc na drodze (wraz z opiekunem!):
- nie chodzimy na skróty
- jeśli nie ma chodnika, zawsze chodzimy po lewym poboczu
- przez jezdnie przechodzimy w miejscach widocznych, do tego wyznaczonych, najlepiej z sygnalizacją świetlną
- nigdy nie można przebiegać przez jezdnię
Strażniczka wskazała dzieciom na konieczność noszenia odblasków oraz przedstawiła, jak ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym są elementy odblaskowe. Omówiła, jaki wpływ na ograniczenie widoczności na drodze mają niekorzystne warunki atmosferyczne (mgła, opady deszczu, śniegu). Natomiast piesi poruszający się w ciemnych ubraniach, które w porze wieczorowo - nocnej czynią ich niewidocznymi, są narażeni na niebezpieczeństwo.
Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących i wykonanie bezpiecznego manewru. Człowiek idący z odblaskiem, jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu, kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości mniejszej niż 25-30 metrów.
Elementami odblaskowymi mogą być zawieszki doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Strażniczka zaznaczyła, że ważne jest ich umieszczenie: na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców w światłach pojazdu.
Na koniec spotkania, przekazano dzieciom elementy odblaskowe wraz z instrukcją ich stosowania.

ACD

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej