Zespół profilaktyki

Pieszy idący drogą (zwłaszcza ubrany na ciemno) na nieoświetlonej drodze, podczas złych warunków atmosferycznych, lub po zmroku - jest trudno dostrzegalny przez kierujących pojazdami. Jego sylwetka zlewa się z otoczeniem, a kierowcy widzą w tych warunkach silne światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Stapiające się z otoczeniem sylwetki pieszych, kierujący widzą zazwyczaj z odległości dopiero 20 - 30 metrów, co powoduje oczywiste zagrożenie - zważywszy, że pojazd jadący z prędkością 70 km/h przejeżdża prawie 20 metrów w czasie każdej sekundy. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła pojazdów, kierujący spostrzeże go 5 razy wcześniej!
Uwzględniając powyższe, funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 46, aby przekazać kilka podstawowych informacji w tym zakresie, a wakacje już niedługo.
Przygotowaliśmy dla dzieci zestaw pytań, które obrazowały przedstawiane zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Udzielając odpowiedzi dzieci jednocześnie uświadamiały sobie, ze zawsze należy nosić elementy odblaskowe, należy je umieszczać na odzieży i plecakach tak, aby były zauważalne dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Dowiedziały się również, że powinny je nosić niezależnie od warunków atmosferycznych aktualnie panujących, którą częścią drogi się poruszamy, nawet na chodniku. Dla poprawy ich bezpieczeństwa, wręczyliśmy uczniom elementy odblaskowe.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej