Noś odblaski!

Strażnicy z Zespołu Profilaktyki w Szkole Podstawowej nr 59 rozmawiali z młodszymi uczniami o bezpiecznym uczestniczeniu w ruchu drogowym. Przypomniano o zasadach poruszania się pieszych po drodze, jak bezpiecznie przekraczać jezdnię. Tego typu zajęcia mają na celu eliminowanie negatywnych zachowań pieszych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, zwłaszcza ubrany na ciemno, idący na nieoświetlonej drodze, gdy są złe warunki atmosferyczne lub po zmroku, jest słabo widoczny - trudno zauważalny przez kierujących pojazdami. Jego sylwetka zlewa się z otoczeniem. Kierowcy widzą w tych warunkach światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Stapiające się z otoczeniem sylwetki pieszych, widzą zazwyczaj z odległości 20 - 30 metrów, co powoduje oczywiste zagrożenie. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła pojazdów, kierujący może spostrzec go 5 razy wcześniej.

Odblaski w różnej formie (kamizelki, opaski, zawieszki) powinno nosić się niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych i pory dnia. Warto je nosić niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy - chodnikiem, poboczem, czy wyjątkowo jezdnią.

Na podsumowanie zajęć, przekazano uczniom odblaski do codziennego stosowania, by poprawić ich bezpieczeństwo na drodze.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej