Noś odblaski!

Przy cmentarzach komunalnych Junikowo i Miłostowo miejscy strażnicy kontynuują działania profilaktyczne związaną z bezpieczeństwem. Tym razem dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drogowym. Wzmożony w tym okresie ruch na drogach, przy wcześnie zapadającym zmierzchu wymaga zachowania rozwagi i ostrożności. Działania miały na celu zwrócenie uwagi na negatywne zachowania uczestników ruchu drogowego, będące przyczynami wypadków.

Pieszy idący drogą, zwłaszcza ubrany na ciemno, gdzie brak oświetlenia, gdy są złe warunki atmosferyczne lub po zmroku, jest trudno dostrzegalny przez kierujących pojazdami. Jego sylwetka zlewa się z otoczeniem, a kierowcy, w tych warunkach, widzą silne światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Sylwetki pieszych widzą z odległości nie większej niż 20 - 30 metrów, co powoduje oczywiste zagrożenie. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, który odbija światła pojazdów, kierujący spostrzeże go 5 razy szybciej.

Takie elementy powinno się nosić niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Warto je nosić niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy - chodnikiem, poboczem, czy skrajem jezdni. Podczas działań przekazano pieszym odblaski oraz informatory wskazujące na konieczność zadbania o własne bezpieczeństwo, również ze względu na pandemię.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej