Nie dokarmiaj wyrzucaną żywnością!

Rozwój miast spowodował szereg niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, gdzie dzikie zwierzęta pierwotnie występowały. Bliskie spotkania z mieszkańcami lasów zdarzają się coraz częściej. Niektóre zwierzęta, między innymi dziki, w poszukiwaniu jedzenia zapuszczają się do miast. Karmienie dzikich zwierząt jest zabronione, ponieważ one szybko przyzwyczajają się do otrzymywania łatwego pożywienia i mogą zatracać umiejętność zdobywania pokarmu w naturalny sposób.

Jeżeli spotkamy takie zwierzę na swojej drodze, należy zachować spokój. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać i głaskać młodych osobników. Kiedy dzik przebywa z małymi lub jest ranny, może poczuć się zagrożony i zaatakować człowieka. Należy spokojnie oddalić się od zwierzęcia. Nie wolno go niepokoić. Nie wolno również uciekać, gdyż takie zachowanie może sprowokować zwierzę do ataku.

Z uwagi na możliwe zagrożenia, prowadzone są działania informacyjne, również za pomocą ulotek, a także plakatów kolportowanych do poznańskich przedszkoli i szkół.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej