Zespół profilaktyki

W ramach przygotowań do DBI 2021, strażniczki z Zespołu Profilaktyki online spotykały się z uczniami SP nr 34 i SP nr 69. W klasach IV i V odbyły się spotkania profilaktyczno - edukacyjne związane z bezpieczeństwem uczniów, którzy już samodzielnie korzystają z zasobów Internetu. Zakres norm obowiązujących podczas korzystania z Internetu jest obszerny, ale tak naprawdę bezpieczeństwo w sieci zależy od nas samych.

Jeżeli nie rozmawiam z osobą nieznajomą na ulicy, to dlaczego mam z taką osobą rozmawiać przez Internet. Przecież ja jej nadal nie znam. A co gorsze, również jej nie widzę. I co z tego, że widzę fotkę. Ale skąd wiem, czy to zdjęcie jest prawdziwe i nieprzerobione? Takich pytań i brakujących (często) odpowiedzi są dziesiątki. Spotkania strażniczek z uczniami mają pomóc uświadomić młodym ludziom, że Internet to ogromna sieć, a w niej mnóstwo "działających" ludzi. Zarówno dobrych, ale również tych złych. Nie zawsze należy mieć mnóstwo wirtualnych znajomych, np. do gier, czy na portalu społecznościowym. Nie zawsze też trzeba klikać w reklamę, bo właśnie się wyświetliła i pokazała rzecz, która jest dla mnie ciekawa. Podobnie z filmami, szczególnie chętnie przez młodych ludzi oglądanymi na "YouTube". Oglądajmy, ale rozważnie. Nie dajmy nabrać się na filmowe propozycje lub wykonanie jakiegoś dziwnego, nierozsądnego zadania. Gry są fajne. Ale musimy do nich podchodzić z rozwagą, a czas spędzony w sieci, czy przy komputerze nie może nam zastąpić naszego świata realnego.

W starszych wiekowo klasach, podczas spotkań poruszano dodatkowo problem hejtu oraz zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas komentowania wpisów, czy zdjęć, filmów. Wszystkim uczniom przypomniano o koniecznej zasadzie ograniczonego zaufania wobec nieznanych osób. W klasach VII i VIII przypomniano, że osoby po skończeniu 13. roku życia odpowiadają prawnie za swoje czyny, również te związane z naruszeniem norm dotyczących korzystania z sieci, np. związanych z cyberprzemocą.

Pamiętajmy!
O wszystkich dziwnych rozmowach i propozycjach lub też niechcianych fotkach, filmach rozmawiajmy z rodzicami. Oni są po to, żeby nam pomagać. Możemy również skorzystać z telefonu zaufania 116 111, gdzie specjaliści pomogą nam rozwiązać, czy wyjaśnić nasze problemy lub wątpliwości.

Podczas spotkań z uczniami przypomniano również, że zajęcia są w formie online, bo pandemia nadal jest z nami i obowiązują wszystkich zasady podstawowej ochrony: maseczka, dystans, mycie i dezynfekcja rąk.

EM, JK

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej