"Wymiary profilaktyki" Wiem. Wybieram dobrze. Blubry o dragach 2.0 - konferencja i warsztaty dla pracujących z młodzieżą

W wyższej Szkole Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja skierowana do osób zajmujących się profilaktyką uzależnień młodzieży w ramach programów "Wiem. Wybieram dobrze" Straży Miejskiej Miasta Poznania i "Blubry o dragach 2.0" Fundacji Forever Young. Konferencja połączona była z zajęciami warsztatowymi.

Konferencja - otwarcie - grafika artykułu
Konferencja - otwarcie

"Wiem. Wybieram dobrze" - to autorski program Straży Miejskiej Miasta Poznania, który realizowany jest przez zespół profilaktyki, a skierowany jest do młodzieży klas VII i VIII szkół podstawowych. Podstawowym celem programu jest wyposażenie dzieci w wiedzę, dzięki której będą mogły dokonywać właściwych dla nich wyborów, a więc prowadzący skupiają się na czynnikach chroniących młodych ludzi przed uzależnieniem nie tylko środkami psychotropowymi, ale również alkoholem czy papierosami:

- Chcemy, by działania profilaktyczne rzeczywiście wpływały na zachowania nastolatków, dlatego stawiamy na wielowymiarowe podejście do zagadnienia. Program składa się więc z wykładów, ale też z różnorodnych warsztatów, tak by młodzież skorzystała z zajęć możliwie jak najwięcej. Strażników wspierają certyfikowani specjaliści psychoterapii uzależnień, którzy pracują zawodowo, jako trenerzy wczesnej interwencji wobec młodych osób, mówi Karolina Prus z zespołu profilaktyki.

Tak jak w każdej dziedzinie życia, tak i w działaniach profilaktycznych, cały czas należy podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać wiedzę i wymieniać się spostrzeżeniami. W tym celu strażnicy z zespołu profilaktyki, wspólnie z fundacją Forever Young, zorganizowali konferencję połączoną z warsztatami. Jednak tym razem miejsce nastolatków zajęli specjaliści pracujący z młodzieżą - nauczyciele i pedagodzy oraz strażnicy i funkcjonariusze policji. Wydarzenie to było również okazją do podsumowania tegorocznej edycji programów "Wiem. Wybieram dobrze." oraz "Blubry o dragach 2.0".

Konferencję i warsztaty prowadzili:

  • Magdalena Müller - Ksycka - pedagog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, trener programu wczesnej interwencji wobec młodych osób używających narkotyków FRED GOES NET, trener programu "Wiem. Wybieram dobrze",
  • Samanta Wierzbicka - Przewodnicząca IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto,
  • Łukasz Dubielski - psycholog, psychoterapeuta, pedagog specjalny, streetworker, współtwórca i realizator kampanii społecznej "Dopalacze to nie bajka" oraz "Blubry o dragach", trener programu Wiem. Wybieram dobrze, prezes Zarządu Fundacji Forever Young, która wspiera osoby dorosłe i nastolatków znajdujących się w kryzysie,
  • Anna Olczak-Stawicka - psycholog, psychoterapeuta, pedagog, mediator rodzinny, zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży, par i rodzin, prowadzi edukację i poradnictwo w zakresie seksuologii, prowadzi warsztaty dla nauczycieli i rodziców.

sieci społecznościowe