Niskie temperatury oznaczają większe spalanie w piecach

Kontrole.
Od początku stycznia do połowy lutego 2024 roku strażnicy przeprowadzili 200 kontroli, podczas których nałożyli:
41 mandatów karnych i 8 pouczeń za palenie w piecu bezklasowym,
10 mandatów i 12 pouczeń za nieodpowiednie parametry węgla oraz drewna,
1 mandat za używanie źródła ogrzewania na paliwo stałe mimo posiadania alternatywnego źródła.
Dokumenty.
Strażnik miejski na podstawie upoważnienia Prezydenta Poznania ma prawo przeprowadzić kontrolę termicznego przekształcania odpadów w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o ochronie środowiska oraz o odpadach
Osoby, które eksploatują kotły, piece lub kominki zobowiązane są do okazania w trakcie kontroli dokumentów potwierdzających spełnienie przepisów uchwały antysmogowej. Są to:
Dokumenty potwierdzające parametry stosowanego węgla np. certyfikat jakości węgla, faktura zawierająca informacje o parametrach zakupionego węgla. Kupujący ma prawo żądać tego dokumentu od sprzedawcy paliwa.
Dokumenty potwierdzające spełnienie przez urządzenie grzewcze wymagań w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności (np. dokumentacja techniczna urządzenia, instrukcja użytkowania lub sprawozdanie z badań).
W przypadku wątpliwości, przeprowadzający kontrolę ma prawo do pobrania próbek paliwa do badań. Strażnik może również przeprowadzić na miejscu badanie wilgotności drewna przy pomocy wilgotnościomierza.
Z czego wynikają mandaty.
Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grozi mandat do 500 zł, a w sytuacji skierowania wniosku do Sądu, nawet do 5 000 zł.
Art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
Art. 334 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
Każdy funkcjonariusz prowadzący kontrole spalania zawsze jest w pełni umundurowani, ma przy sobie legitymację służbową i pisemne upoważnienie Prezydenta Poznania. Strażnik miejski na żądanie właściciela mieszkania lub innej osoby przebywającej w nim musi te dokumenty okazać.
Czego nie spalamy.
Warto pamiętać, czego nie spalamy w piecach.
Zakaz dotyczy głównie przetworzonych materiałów. Między innymi materiały z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych. Nie można też spalać w piecu malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna lub palet. Oczywiście do pieca nie możemy także wrzucać płyt paździerzowych, czy paneli podłogowych.
Zobacz również

Majówka coraz bliżej

Plakaty wyborcze

Wielkanoc 2025
