Nowy przetarg na plac Kolegiacki

Ogłoszono przetarg na rewaloryzację placu Kolegiackiego. Oferty można składać do 28 stycznia. Po zmianach przestrzeń w centrum miasta będzie przyjazna pieszym i osobom z niepełnosprawnościami.

Plac Kolegiacki zmieni się w przyjazną pieszym przestrzeń - grafika artykułu
Plac Kolegiacki zmieni się w przyjazną pieszym przestrzeń

W pierwszym przetargu ogłoszonym przez miasto wpłynęła tylko jedna oferta, która znacząco przekroczyła zakładany budżet inwestycji. Zdecydowano więc o powtórzeniu procedury.

- Projekt i założenia rewaloryzacji placu pozostały bez zmian - mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca Dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. - Złagodziliśmy jednak oczekiwania wobec wykonawców. Zmienił się także rodzaj materiału, z którego będzie ułożona nawierzchnia odnowionego placu.

Oferty można składać do 28 stycznia 2019 do godz. 10, potencjalni wykonawcy mają więc na to ponad 7 tygodni. Po zakończeniu inwestycji plac Kolegiacki zmieni się nie do poznania. Znikną z niego zaparkowane samochody i bariery dzielące przestrzeń - plac będzie miejscem przyjaznym dla pieszych i zachęcającym do odpoczynku. Kierowcy zaś nadal będą mogli zostawiać swoje samochody na parkingu "Za Bramką" (wjazd od ul. Wszystkich Świętych) - powstał on właśnie po to, by zastąpić miejsca parkingowe, które zlikwidowano na placu Kolegiackim.

- Plac Kolegiacki to jedna z najważniejszych przestrzeni naszego miasta - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy, by był uzupełnieniem dla Starego Rynku: przestrzenią nieco bardziej kameralną, gdzie można usiąść i wypić kawę albo posłuchać plenerowego koncertu. Zależy nam też na wydobyciu potencjału historycznego tego miejsca i wyeksponowaniu odkryć pracujących tu archeologów.

Plac z Zegarem Historii

Większość placu będzie bez ograniczeń dostępna dla pieszych - droga zostanie zachowana wyłącznie po południowej stronie, a od pieszych oddzieli ją dodatkowo fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony i otoczony roślinami. Podświetlone zostaną również fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Jezdnia prowadząca od ul. Wodnej przez ul. Z Bramką do ul. Wszystkich Świętych będzie jednokierunkowa. Wydzielono zatokę postojową dla kierowców podwożących pasażerów w okolice placu. Zapewniony zostanie także dojazd do Urzędu Miasta Poznania. W okolicy Placu zaprojektowano także miejsce na stację roweru miejskiego, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych i stojaki rowerowe. Nie zabraknie też ławek i siedzisk dla pieszych.

Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali - poszczególne części jego podestu pokażą kolejne fazy rozwoju lub upadku Kolegiaty. Zegar Historii z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej - będzie ją symbolicznie dzielił na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, by zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Zamiast głogów i akacji na placu pojawią się m.in. platany klonolistne i krzewy. Cały plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana i antypoślizgowa.

We współpracy z naukowcami

Proces rewaloryzacji  placu realizowany jest od początku w ścisłej współpracy z mieszkańcami i przedsiębiorcami, liderami społeczności lokalnych, specjalistami z różnych dziedzin oraz stowarzyszeniami miejskimi. Opinie zbierane na etapie wstępnym pozwoliły na przygotowanie wytycznych, a konkurs na rewaloryzację Placu Kolegiackiego rozstrzygnięty został w sierpniu 2016r. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia architektoniczna Urbantech - Krzysztof Urbaniak.

Kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem konkursu na plac weszli archeolodzy. Podczas prowadzonych od kwietnia 2016 roku badań, naukowcy z Instytutu Archeologii odnaleźli już tysiące zabytków. Pochodzą one zarówno z samego kościoła, jak i z krypt, w których pochowano dostojników i mieszczan. To m.in. monety, naczynia liturgiczne i przedmioty codziennego użytku. Odnaleziono także mury dawnej kolegiaty, pozostałości ciągów komunikacyjnych prowadzących do jednej z bram kościoła oraz fragment posadzki świątyni. Te elementy eksponowane będą w formie przeszkleń w posadzce. Towarzyszyć im będą tablice informacyjne z rysunkami i opisami.

Więcej informacji o przetargu można znaleźć tutaj: http://bip.poznan.pl/bip/wydzial-zamowien-i-obslugi-urzedu,2218/zamowienia-publiczne/zou-xii-271-204-2018-ma,33299/

AW