Zespół profilaktyki

Strażniczka miejska odwiedziła dzieci w Przedszkolu nr 197 z cyklem pogadanek dotyczących kontaktów z psem. Rozmawiano o psich zwyczajach, umiejętnościach, pracy z przewodnikiem, również o obowiązkach opiekuna. Rozmawiano również o bezpiecznych zachowaniach wobec nieznanych, czy też agresywnych psów.

Agresja ze strony psa, bardzo rzadko jest spontaniczna. W większości przypadków wina leży po stronie człowieka - nieodpowiedzialnego opiekuna lub prowokującego przechodnia. Pies gotowy do ataku zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze. Każda próba ucieczki przed agresywnym psem skończy się jego rozwścieczeniem, dlatego nie należy tego próbować - chyba, że pies jest daleko, a tuż obok znajdują się drzwi do zamkniętego pomieszczenia lub otwarty samochód. Pies jest zwierzęciem z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim, dlatego zawsze rzuci się w pościg za ofiarą. Psu nie wolno patrzeć w oczy - jest to dla niego forma rzucenia wyzwania. Staraj się zachowywać naturalnie, nie okazuj panicznego strachu - pies doskonale to wyczuje. Pozycje "drzewo", "żółw" pomogą zapewnić bezpieczeństwo podczas ataku psa. Pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie.

Strażniczka opowiedziała dzieciom również o "żółtej wstążce" przypiętej do smyczy psa. To nie jest dekoracja, a informacja by nie podchodzić do psa. Zawiązując żółtą wstążkę, opiekun zaznacza, że pies źle znosi obcych i potrzebuje przestrzeni, niekoniecznie musi być agresywny.

Na podsumowanie zajęć, każdy przedszkolak w upominku otrzymał planszową grę "Mój przyjaciel pies" stworzoną w Zespole Profilaktyki Straży Miejskiej.

AC-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej