KLUB MODELARSTWA HERCULES III

Początek działalności Klub Modelarski HERCULES III datuje na wrzesień 1999r. Początkowo jako kółko zajęć pozalekcyjnych przy Gimnazjum nr 3 w Poznaniu, a od stycznia 2008r., po uzyskaniu osobowości prawnej jako Stowarzyszenie Sportów Modelarskich HERCULES III Poznań. SSM Hercules III skupia grono doświadczonych modelarzy mogących poszczycić się sporymi osiągnięciami. Wśród nich są wielokrotni Mistrzowie Polski, laureaci zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, a także sędziowie modelarscy oraz instruktorzy. Członkami klubu są prawdziwi pasjonaci. Chłopcy w wieku 11 do 18 lat budują modele ze szczegółowym odwzorowaniem najdrobniejszych detali. Pod uwagę bierze się tutaj także wygląd elementów noszących znamiona zużycia.
Kadrę instruktorską stanowią znakomici fachowcy o dużym zacięciu społecznym. Są wśród nich Przemysław Czombik oraz Bartosz Falk - na co dzień strażnicy miejscy. Praca instruktorów, a przede wszystkich młodych modelarzy zaowocowała nagrodami na licznych konkursach. W ciągu wielu lat działalności uczestniczyli w kilkudziesięciu imprezach rangi mistrzowskiej.

"Od roku 2004 nasze działania nabrały rozmachu. W skali roku uczestniczyliśmy średnio w co najmniej 6 imprezach modelarskich w randze Mistrzostw. W styczniu 2008 r. grupa instruktorów podjęła decyzję o utworzeniu Stowarzyszenia Sportów Modelarskich Hercules III Poznań. Dzięki powstaniu Stowarzyszenia otrzymaliśmy osobowość prawną , co ułatwiło nam działania w związku z organizowaniem Mistrzostw Modelarskich Poznań 2008 , które odbyły się we wrześniu 2008 r. W imprezie uczestniczyło ponad 80 wystawców z całego kraju i zaprezentowano ponad 250 modeli. Jak na drugą edycję Mistrzostw (po sześcioletniej przerwie) był to wielki sukces a od braci modelarskiej zebraliśmy wiele wyrazów uznania.
Od roku 2007 uczestniczymy w Targach Modelarskich Hobby Poznań, które odbywają się na terenie MTP. W czasie targów prezentowani są czołowi polscy i zagraniczni producenci modeli i akcesoriów modelarskich oraz kluby i pracownie modelarskie. W roku 2009 rozpoczęliśmy również działania modelarskie na terenie szkoły podstawowej nr.40, gdzie na podstawie autorskiego projektu i wsparcia finansowego z Wydziału Oświaty UMP rozpoczęła swą działalność pracownia modelarska pod auspicjami SSM Hercules III Poznań. W zajęciach uczestniczy 15 osobowa grupa dzieci z klas IV - VI o dużych umiejętnościach manualnych. Podczas pierwszych zawodów w których uczestniczyli członkowie pracowni modelarskiej tj. Mistrzostw Kolekcji Toruń 2009 zdobyli tytuł Wicemistrza w kategorii junior i srebrny medal. W trakcie następnych imprez w randze Mistrzostw modelarze otrzymali również indywidualne wyróżnienia (Mistrzostwa Modelarskie Tomaszów Mazowiecki 2009 r. w kategorii junior-dioramy) i ponownie zdobyli medal, tym razem brązowy (Mistrzostwa Polski Gniezno 2009 r. - 3 miejsce w kategorii junior-dioramy). Pod wpływem tych sukcesów oraz dostrzegając znaczne zainteresowanie młodzieży szkolnej tematyką modelarską podjęliśmy próbę rozszerzenia działań na inne szkoły.

Przemysław Czombik
instruktor klubu modelarstwa redukcyjnego
Hercules III

Poniżej prezentujemy nasze modele redukcyjne wystawione na Mistrzostwach Modelarskich Poznań 2008.


RWD-6  -  polski samolot turystyczno-sportowy

Prezentowany na zdjęciach obok model to RWD-6 - polski samolot turystyczno-sportowy , skonstruowany przez zespół polskich konstruktorów lotnictwa , inżynierów: Rogalskiego , Wigurę oraz Drzewieckiego. Samolot został zaprojektowany specjalnie na zawody Challenge w 1932 r.
Zawody Challenge, trwające od 11 do 28 sierpnia 1932, zwyciężyła załoga w składzie: Franciszek Żwirko (pilot) i Stanisław Wigura (mechanik), na samolocie RWD-6 o znakach SP-AHN, numer startowy 06.
Niecały miesiąc po zawodach, 11 września 1932, RWD-6 SP-AHN uległ wypadkowi w okolicach Cierlicka w ówczesnej  Czechosłowacji. Samolot rozbił się w górskim lesie a  jego załoga, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura ponieśli śmierć.

Na prośbę dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 65 im. Fr.Żwirki i St.Wigury z os.Kosmonautów 111, z okazji 35 rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru  zbudowaliśmy model samolotu RWD-6, który będzie prezentowany w czasie uroczystej akademii, a następnie w szkolnej  sali pamięci.

Prace nad modelem trwały około 180-200 godzin. Przy budowie korzystano z materiałów z których był wykonany pierwowzór m.in.: sklejka, balsa, płótno, profile metalowe. Budując model posiłkowano się dokumentacją techniczną zamieszczoną w miesięczniku Plany Modelarskie.

Poniżej (prezentacja PowerPoint) przedstawiamy inne modele wykonane przez uczniów z naszej pracowni.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej