Jak zachować się przy kontakcie z psem

Nie da się ukryć, że problem pogryzień ludzi przez psy istnieje. Najczęstszymi ofiarami agresywnych zachowań czworonogów padają dzieci. Zaatakować je może nie tylko obcy zwierzak, ale również ten, który mieszka w domu. Dlatego konieczna jest edukacja dzieci w tej tematyce. W kontaktach z psem można przewidzieć sytuacje, w których ryzyko pogryzienia jest większe. Należy do nich zbliżanie się do miski psa podczas jedzenia, nagłe budzenie śpiącego zwierzęcia, czy sprawianie mu bólu (np. ciągnięcie za uszy lub ogon).

Spotkanie uczniów online ze strażnikami miejskimi w Szkole Podstawowej nr 55 miało na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat bezpiecznych zachowań wobec psów i zmniejszenia ryzyka pogryzień. Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się jakich zasad należy przestrzegać, by uniknąć ataku psa, co zrobić, gdy pies zaatakuje, jak się chronić, żeby uniknąć pogryzienia. Omówiono, jak należy się zachować przy kontakcie z obcym psem. Jakie są postawy obronne, które należy przyjąć w przypadku ataku psa.

Zapoznano dzieci z możliwościami zabaw z psami, co zwierzęta lubią, a co może je wystraszyć lub zdenerwować. Na koniec spotkania przypomniano opiekunom o obowiązku sprzątania po piesku.

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej