Zespół profilaktyki

Dziecko powinno wiedzieć, że nie wszyscy obcy są dobrzy i nie każdy, kto wydaje się miły, w rzeczywistości taki jest. Od najmłodszych lat warto o tym rozmawiać z dzieckiem. Uprzedzać je przed nieznanymi osobami, które chciałyby im coś kupić, dać prezent lub poczęstować czymś, co dziecko lubi.

Funkcjonariusze zespołu profilaktyki Straży Miejskiej spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 na  zajęciach, aby zaznajomić dzieci z tym zawsze aktualnym tematem.

Zdarza się, że dzieci są częstowane dopalaczami w postaci cukierków, misiów, czy kolorowych drażetek podczas drogi ze szkoły do domu, czy np. na placu zabaw.

Słyszymy często, że ktoś częstował dzieci cukierkami. 9-letnia dziewczynka została przewieziona do Szpitala Dziecięcego z objawami zatrucia środkami psychoaktywnymi. Jedyny trop wskazujący na możliwość udzielania takich substancji, pochodził z zeznań chłopca, który twierdził, że pod sklepem w miejscowości, w której chodziła do szkoły poszkodowana dziewczynka, ktoś chciał go poczęstować cukierkiem przypominającym misia. Podobna sytuacja może się wydarzyć wszędzie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci o tych zagrożeniach.

Podczas zajęć, dzieci uczyły się, jak zachować się w kontakcie z nieznajomym. Przekazano uczniom również informacje, jak się zachować pozostając samemu w domu, gdy obcy zapuka do drzwi.

Dzieci  poznały ważną zasadę bezpieczeństwa - "Gdy cię obcy czymś częstuje - powiedz NIE, dziękuję".

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej