Zespół profilaktyki

Każdy powinien być zainteresowany nauką udzielania podstawowej pomocy, by móc jej udzielić w nagłych wypadkach. Nie są wymagane żadne certyfikaty, jak również nie ma określonej minimalnej granicy wiekowej. Wszyscy powinniśmy umieć udzielić pierwszej pomocy, nabyć niezbędną wiedzę i umiejętności, choćby tylko dla siebie i najbliższych, albo będąc świadkiem nagłego zdarzenia. Dlatego też w czasie trwających ferii strażnicy z Zespołu Profilaktyki odwiedzili uczniów przebywających w Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", którzy chcą zostać jej wolontariuszami. Okazuje się, że nie każdy ferie spędza bezczynnie, niektórzy chcą w tym czasie zrobić coś pożytecznego. Podczas spotkania zainteresowani poznali uproszczone procedury postępowania w razie sytuacji zagrożenia - rozpoznanie skutków zdarzenia, zabezpieczenie miejsca, przywołanie postronnych osób do pomocy, wezwanie służb, podstawowa pomoc poszkodowanym. W trakcie zajęć wolontariusze nabywali umiejętności telefonicznego wezwania służb ratunkowych, prowadząc symulowane rozmowy z operatorem 112. Podczas zajęć była też okazja do zaprezentowania i ćwiczenia czynności udzielenia pierwszej pomocy i RKO korzystając z fantoma.

Uczniowie z poznańskich szkół dowiedzieli się, jak rozpoznawać niebezpieczne sytuacje, jak wybierać numery alarmowe, co należy powiedzieć dyspozytorowi, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, a w szczególności:

- jak udrożnić drogi oddechowe

- jak sprawdzić oddech u poszkodowanego

- jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej

- co zrobić gdy poszkodowany nie oddycha

Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz odblaski, które są niezbędne dla bezpieczeństwa, nie tylko w czasie zimowych ferii.

zobacz relację PTV

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej