Zespół profilaktyki

Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska, to wydarzenie wpisujące się w międzynarodową inicjatywę mającą na celu promocję zrównoważonego rozwoju oraz ochronę naturalnego środowiska.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę Konferencji Sztokholmskiej, która odbyła się 5 czerwca 1972 roku. Była to pierwsza światowa konferencja, której głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na przyrodę oraz jej stan, a także uświadomienie społeczeństwom, że wszystkie działania człowieka mają ogromny wpływ na otaczające go środowisko. Organizacja Narodów Zjednoczonych, zwracając uwagę na bardzo wysoki stopień degradacji środowiska, uznała za niezbędne zasygnalizowanie ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi. Każdego roku Dzień ten przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan.

Na terenie MTP w Poznaniu, w ramach Letniego Targu Ekologicznego, odbył się festyn z okazji Wielkopolskiego Dnia Ochrony Środowiska. Jego program obejmował m.in. olimpiadę sportowo-przyrodniczą, liczne warsztaty, konkursy połączone z krzyżówkami, quizami przyrodniczymi, a także pokazy i wystawy. Można było dostrzec gratowóz, do którego zbierano zużyte sprzęty RTV i AGD, przeterminowane leki oraz baterie, a w zamian zaopatrywano zainteresowanych w sadzonki roślin. Straż Miejska Miasta Poznania również włączyła się w tę akcję, promując postawy i działania proekologiczne. Na naszym stoisku uczestnicy imprezy mieli okazję otrzymać broszury dotyczące ochrony środowiska, zasad segregacji odpadów, woreczki dla piesków. Można było dowiedzieć się również, co zrobić np. z odpadami problemowymi, czy wrakiem pojazdu i gdzie zgłosić, gdy sąsiad spala śmieci w piecu.

JK, KK, EM, ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej