Zespół profilaktyki

Funkcjonariusze - profilaktycy z KP Poznań-Jeżyce i Straży Miejskiej Miasta Poznania na terenie Jeżyc przeprowadzili działania informacyjne "Bezpieczny i widoczny senior".

Seniorom przypominano o podstawowych zasadach ich bezpieczeństwa:

* przebywając w domu, zawsze pamiętaj o zagrożeniach ze strony domokrążców - oszustów i złodziei

* bądź ostrożny przy udzielaniu informacji przez telefon, także w bezpośrednich rozmowach z nieznanymi osobami

* nigdy nie podawaj danych osobowych, dostępowych, majątkowych przez telefon, przez Internet - instytucje nigdy tego nie żądają w otwartej sieci

* w trosce o własne bezpieczeństwo, rozważ zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla

* unikaj poruszania się po zmroku, a w razie konieczności wybieraj drogi ruchliwe, bądź widoczny na drodze stosując elementy odblaskowe.

Jak wskazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków z udziałem pieszych zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość ich szybkiego zauważenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale w dużej mierze od nich samych. Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości co najwyżej 20-30 metrów, a z odblaskami odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 150 metrów. Ważne jest ich umieszczenie: na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej, pleców - wtedy skutecznie odbłysną światła pojazdu.

Napotkanym pieszym przekazano opaski odblaskowe wraz z instrukcją ich stosowania.

ACD

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej