Zespół profilaktyki

Funkcjonariusz z Zespołu Profilaktyki Społecznej KP Poznań-Jeżyce oraz miejska strażniczka z Zespołu Profilaktyki, na terenie Jeżyc przeprowadzili działania profilaktyczne "Stop żebractwu".

Dając pieniądze osobom żebrzącym, możemy być uczestnikami niepożądanego procederu. Za żebrzącymi dziećmi i kobietami najczęściej stoją mężczyźni i zorganizowane grupy, które te pieniądze zabierają. Dlatego datki pieniężne, to też nasz udział w przemocy wobec kobiet i dzieci, którą jest zmuszanie do żebractwa. Nie dajmy się naciągać, nie ulegajmy chwili, w której wydaje nam się, że pomagamy. Te pieniądze często idą na alkohol i narkotyki. Dając komuś pieniądze, uspokajamy swoje sumienie. Czujemy, że pomogliśmy, a tak naprawdę - zachęciliśmy jedynie do dalszego wymuszania jałmużny. Przy czym działamy jedynie doraźnie, nie rozwiązując realnych problemów biednych ludzi. Ten mechanizm jest jak zaklęte koło, z którego trudno wyjść.

Kiedy widzimy, że ktoś każe dziecku żebrać lub sam żebrze razem z dzieckiem - najlepiej zadzwonić na numer 112 lub powiadomić pobliski patrol policyjny lub straży miejskiej. Z całą pewnością nie powinniśmy w takiej sytuacji dawać pieniędzy. Jeśli zamierzamy pomóc dziecku, należy zainteresować jego sytuacją np. organizację pozarządową, pracownika pomocy społecznej, policjanta lub strażnika miejskiego. Każda z tych instytucji ma obowiązek zareagować.

ACz-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej