Bo warto mieć przy sobie odblaski...

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym bezpośrednio zależy od wzajemnej widoczności wszystkich uczestników ruchu i przestrzeganiu obowiązujących zasad zachowania się na drodze

Funkcjonariusze SMMP i KP Poznań-Jeżyce na terenie Sołacza przeprowadzili działania informacyjne "bezpieczny widoczny pieszy". Za główny cel mundurowi postawili sobie uświadomienie dzieciom i ich rodzicom, jak w określonych sytuacjach i warunkach, jest trudno kierowcom dostrzec pieszego. Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów mają szansę dostrzec zazwyczaj z odległości 20-30 metrów i kilka sekund na właściwą reakcję. Pieszy zlewa się z otoczeniem, jest słabo  widoczny w ciemnościach, na dodatek w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych. Kierowcy słabo go widzą także w dzień podczas opadów deszczu, śniegu, gdy jest mgła, albo robi się "szarówka". Dlatego tak ważnym jest, by pieszy był wyposażony w element odbijający światła samochodu, wtedy kierowca może go spostrzec nawet z odległości 130-150 metrów, czyli około 5 razy więcej czasu ma na bezpieczną reakcję!

Warto zauważyć, że możliwości bezpiecznego dostrzeżenia pieszego, czy rowerzysty, albo jadącego hulajnogą również mogą być znacznie ograniczone w słoneczny dzień. W niekorzystnej sytuacji, promienie słoneczne mogą skutecznie oślepić zarówno kierowcę, jak również innych użytkowników drogi - co również powinniśmy uwzględnić.

Funkcjonariusze pieszym przekazali elementy odblaskowe oraz broszury informacyjne.

AC-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej