Zespół profilaktyki

Uczniowie w piątek odebrali świadectwa (nie wszyscy mieli szansę) i rozpoczęli wakacje. Nie wszyscy od razu wyjadą, czy to z rodzicami, czy na obozy, czy do babci. Dla chętnych, w niektórych klubach, domach kultury, innych miejscach rozpoczęły się letnie i bezpieczne półkolonie.

Na zaproszenie MDK nr 1, strażnicy z Zespołu Profilaktyki odwiedzili półkolonistów, by przypomnieć najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem. Podczas spotkań w kilku grupach wiekowych, rozmawiano o zachowaniu środków ostrożności podczas panującej epidemii. W czasie letnich upałów, nie tylko dzieci chętnie korzystają z kąpielisk nad jeziorem, czy też nad morzem. Woda to żywioł, dlatego przypomnienie zachowań i podstaw bezpieczeństwa nad wodą stanowi ważny element spotkań z dziećmi. Musimy pamiętać o tym, że kapiemy się tylko w miejscach strzeżonych stosujemy się do regulaminów kąpielisk i przebywamy pod opieka osoby dorosłej. Najmłodsi spędzają wakacje nie tylko nad morzem, ale również w górach. Burze, których w tym roku mamy sporo, zarówno w górach, jak i nad wodą stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa osób. Wychodząc w góry, czy na plażę należy sprawdzić prognozę pogody, a idąc w góry pamiętać o korzystaniu ze szlaków i mieć należycie wyposażony plecak oraz odpowiednie obuwie. Przebywając na terenach leśnych nie krzyczymy płosząc zwierzynę, nie śmiecimy, odpadki wrzucamy do odpowiednich pojemników lub zabieramy ze sobą i wyrzucamy do miejsc przeznaczonych. Podroż w wymarzone miejsce, to tez ważna chwila. W samochodzie podróżujemy (w foteliku, na siedzisku) zawsze z zapiętymi pasami, a w pociągu, samolocie, czy też autokarze szanujemy współpasażerów, nie krzyczymy, nie biegamy, nie rozmawiamy z "obcymi" i nosimy maseczki ochronne.

Półkoloniści na koniec spotkania otrzymali odblaski, które mają wspomóc ich bezpieczeństwo na drodze, a także przypinki mające przypominać o zasadach, które obowiązują podczas epidemii.

JK, EM, ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej