Zespół profilaktyki

Przedstawiciele KP Poznań-Jeżyce, Straży Miejskiej oraz Żandarmerii Wojskowej przeprowadzili działania "Bezpieczne ferie". Funkcjonariusze, na terenie Jeżyc kontrolowali miejsca, gdzie mogą przebywać młodzi ludzie. Funkcjonariusze rozmawiali z młodzieżą na temat bezpiecznego odpoczynku.

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, sięga po używki typu alkohol, papierosy i narkotyki. W świecie, w którym cywilizacja rozwija się w zastraszającym tempie łatwiej o stres, czy też wybuchy złości, które z kolei prowadzą do konfliktów rodzinnych i zawodowych. Te znów stają się jedną z głównych przyczyn sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. Oczywiście, to tylko część powodów, dla których ludzie sięgają po używki. Motywy mogą być przecież zupełnie inne: poczucie osamotnienia, odrzucenia oraz cechy osobowości. Niestety, częste sięganie po środki odurzające, czy papierosy prowadzi do uzależnienia, z którego ciężko się wyleczyć.

Jak wykazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość ich szybkiego zauważenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Zgodnie z przepisami, elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi, również prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 150 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie, nie tylko gdy jest ciemno, ale również podczas widoczności ograniczonej opadami np. deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Zainteresowanym przekazano odblaski oraz broszury informacyjne.

ACD

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej