Zespół profilaktyki

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, w ramach projektu Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka, kolejny raz odbyło się spotkanie przedstawicieli Straży Miejskiej i KP Poznań-Wilda z wychowankami Przedszkola nr 104 "Bajlandia". Tym razem dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie obchodzić się z pieskami.

Często zastanawiamy się nad tym, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w kontaktach z psem. Szczególnie, jeśli nasze dziecko jest wyjątkowo "zwierzolubne", ważnym jest, abyśmy wpoili mu zasady bezpiecznego zachowania się przy psie jak najwcześniej i przy każdej okazji przypominali te zasady. Zdawać sobie musimy sprawę z tego, że dziecko będzie miało kontakt, nie tylko z naszym domowym psem, czy też zaprzyjaźnionym psem sąsiadów, ale może także ulec pokusie przywitania się z obcym psem na spacerze. Naszym zadaniem, jako dorosłych jest nauczenie dziecka ostrożności oraz bezpiecznych zachowań przy psie w różnych okolicznościach.

Oto najważniejsze zasady, o jakich powinni pamiętać - zarówno dzieci, jak i dorośli:

- unikaj prowokowania psa - zazwyczaj pies atakuje dopiero wtedy, gdy zostanie sprowokowany, to od naszego zachowania zależy reakcja zwierzęcia
- nie dotykaj psa pod nieobecność właściciela
- nie zabieraj zwierzęciu przedmiotu, którym akurat się bawi
- nie wchodź na teren pilnowany przez psa (nie wkładaj ręki przez płot itp.)
- nie drażnij zwierzęcia (nie rzucaj w niego kamieniami, nie wymachuj kijem, nie uderzaj patykiem o ogrodzenie, za którym jest pies)
- nie karm nieznajomego psa
- nie podchodź do uwiązanego psa, bo może być groźny
- nie podchodź do suki z małymi szczeniętami
- nie przeszkadzaj psu podczas jedzenia

JK

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej