Zespół profilaktyki

Dziecko powinno wiedzieć, że nie wszyscy nieznajomi są dobrzy i nie każdy, kto wydaje się miły, w rzeczywistości takim jest. Od najmłodszych lat warto o tym rozmawiać z dzieckiem. Uprzedzać je przed nieznanymi osobami, które chciałyby im coś kupić, ofiarować prezent lub poczęstować ulubionym smakołykiem.

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej przeprowadzili zajęcia online z uczniami Szkoły Podstawowej nr 55, aby zaznajomić dzieci z zawsze aktualną tematyką - bezpiecznymi zachowaniami wobec nieznanych osób, próbujących nawiązać przyjazne relacje. Zdarza się, że dzieci częstowane są psychoaktywnymi "smakołykami" w postaci cukierków, misiów, czy kolorowych drażetek, np. podczas powrotu ze szkoły do domu, czy na placu zabaw.

Z policyjnej kroniki: Ktoś częstował dzieci cukierkami - dziewięcioletnia dziewczynka została przewieziona do Szpitala Dziecięcego w Krakowie z objawami zatruciami środkami psychoaktywnymi. Jedyny trop, wskazujący na możliwość udzielania takich substancji, pochodził z zeznań chłopca, który twierdził, że pod sklepem w miejscowości, w której chodziła do szkoły poszkodowana dziewczynka, ktoś chciał go poczęstować cukierkiem przypominającym misia...

Podobna sytuacja może się wydarzyć wszędzie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci o możliwych zagrożeniach. Podczas zajęć dzieci uczyły się, jak dla własnego bezpieczeństwa zachować się w kontakcie z nieznajomym. Przekazano również informacje, jak postąpić pozostając samemu w domu, gdy ktoś obcy zapuka do drzwi.

Na podsumowanie spotkania, uczestnicy poznali ważną zasadę: "gdy Cię obcy czymś częstuje - powiedz NIE!, dziękuję".

ISz, PT

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej