Zespół profilaktyki

11 lutego br., w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2020, strażnicy z Zespołu Profilaktyki podjęli inicjatywę, która ma na celu propagowanie bezpieczeństwa w sieci, szczególnie wśród uczniów szkół podstawowych. W Szkole Podstawowej nr 34, jak co roku z okazji DBI, odbyły się inauguracyjne spotkania profilaktyczno - edukacyjne z uczniami, którzy już samodzielnie korzystają z zasobów Internetu. Podobne spotkania z uczniami odbywają się również w innych szkołach podstawowych.

DBI jest obchodzony od 2004 roku, zawsze w lutym. Inicjatorem Dnia była Komisja Europejska. Działania mają na celu inicjowanie i propagowanie różnego typu zachowań zwiększających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z Internetu. Strażnicy wykorzystują różne metody przybliżania uczniom bezpiecznych zachowań w sieci. Są to pogadanki, prelekcje, warsztaty, podczas których nie tylko rozmowa o zasadach bezpieczeństwa w sieci jest ważna, ale również prezentowane filmy i multimedialne prezentacje ukazujące zagrożenia, o których dzieci czasem zupełnie nie mają pojęcia. Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu jest mnóstwo, ale tak naprawdę bezpieczeństwo w sieci zależy od nas samych. Jeśli nie rozmawiam z osobą nieznajomą na ulicy, to dlaczego mam z taką osobą rozmawiać przez Internet. Przecież ja jej nadal nie znam. A co gorsze, również jej nie widzę. I co z tego, że widzę fotkę. Ale skąd wiem, czy to zdjęcie jest prawdziwe i nieprzerobione? Takich pytań i oczekiwanych odpowiedzi są dziesiątki. Spotkania mają na celu uświadomić młodym ludziom, że Internet to ogromna sieć, a w niej mnóstwo różnych ludzi. Zarówno dobrych, ale również tych niemiłych, nieraz o złych intencjach. I nie zawsze należy mieć mnóstwo wirtualnych znajomych, np. w grach, czy na portalu społecznościowym. Nie zawsze też trzeba klikać w reklamę, bo właśnie się wyświetliła i pokazała informację, która jest dla mnie ciekawa. Tak samo z filmami, szczególnie chętnie oglądanymi na YouTube przez młodych ludzi. Oglądajmy, ale rozważnie. Nie dajmy się nabrać na filmowe propozycje lub wykonanie jakiegoś dziwnego, nierozsądnego zadania. Gry są fajne. Ale musimy do nich podchodzić z rozwagą, a czas spędzony w sieci, czy przy komputerze nie może nam zastąpić naszego świata realnego.

I pamiętajmy! O wszystkich dziwnych rozmowach i propozycjach lub też filmach z Internetu rozmawiajmy z rodzicami. Oni nam zawsze pomogą, również w tym zakresie.

strażnicy ZP SMMP

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej