Aby było bezpieczniej...

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej KP Poznań-Jeżyce oraz Zespołu Profilaktyki SMMP przeprowadzili działania informacyjne "bezpieczny, widoczny senior". Podczas profilaktycznego patrolu na  terenie Jeżyc przypominano seniorom o podstawowych zasadach osobistego bezpieczeństwa:

* przebywając w domu, zawsze pamiętaj o zagrożeniach ze strony domokrążców - oszustów i złodziei

* bądź ostrożny przy udzielaniu informacji przez telefon - nigdy nie podawaj danych osobistych, wrażliwych

* w trosce o własne bezpieczeństwo, rozważ zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla

* unikaj poruszania się po zmroku, w razie konieczności wybieraj drogi ruchliwe, pamiętaj abyś był widoczny na drodze mając przy sobie elementy odblaskowe.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko od zachowania kierowców. Zgodnie z przepisami elementy odblaskowe po zmroku obowiązani są używać piesi, w tym prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl, czy wózek. Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć wielokrotnie, nawet do 150 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotne nie tylko gdy jest ciemno, ale również podczas opadów atmosferycznych. Ważnym jest umieszczenie ich na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej, pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Każdy napotkany pieszy otrzymał od funkcjonariuszy odblaskowe opaski, aby być lepiej widocznym, przekazano także broszury informacyjne dotyczące osobistego bezpieczeństwa.

AC-D

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej