Zaskakujące efekty kontroli złomowisk

Podczas kontroli punktu skupu złomu strażnicy z Grunwaldu zamiast elementów infrastruktury drogowej natknęli się na kartony pełne tytoniu oraz lufki, młynki i...fajki wodne.

Kontrole punktów skupu złomu
Kontrole punktów skupu złomu

W trakcie kontroli skupu złomu funkcjonariusze sprawdzają pozwolenia wymagane na prowadzenie takiej działalności, legalizację wag i odważników, ale przede wszystkim poszukują metalowych części infrastruktury drogowej. W kilku przypadkach strażnicy odnaleźli żeliwne kraty instalacji odprowadzającej deszczówkę, części znaków drogowych oraz żeliwne słupki, które są montowane przy krawężnikach jezdni - takich efektów można było się spodziewać. Jednak kilkadziesiąt kartonów wypełnionych paczkami z tytoniem bez polskich znaków akcyzy, lufki, młynki i wodne fajki zaskoczyły wszystkich. Na takie znalezisko bardzo przypadkowo natrafili strażnicy referatu Grunwald w pomieszczeniach kontrolowanego punktu skupu złomu. Informację o znalezionych przedmiotach strażnicy początkowo przekazali Policji, jednak ostatecznie sprawę wyjaśnili inspektorzy Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego:

- w kartonach znajdowało się 330 kg nieznanej substancji, którą przekazano do przebadana w laboratorium i potwierdzono, że jest to tytoń. Osobie odpowiedzialnej grożą zarzuty z Ustawy karno - skarbowej za tzw. paserstwo akcyzowe.