Tydzień w straży miejskiej

W minionym tygodniu służba dyżurna przyjęła 1322 zgłoszenia od mieszkańców naszego miasta - tradycyjnie najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Jednak to panujące upały zdominowały pracę strażników - kontrola porządku na terenach rekreacyjnych, spożywanie alkoholu i imprezy na wolnym powietrzu.

Radiowóz SMMP
Radiowóz SMMP

Pogoda w minionym tygodniu zachęcała do przesiadywania na wolnym powietrzu - a ponieważ poznańskie nadbrzeże Warty z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, miejsce to jest pod stałym nadzorem strażników miejskich - są patrole piesze, rowerowe i jest czujne oko monitoringu miejskiego.  Przy współpracy z jednostkami miejskimi udaje utrzymać się czysty stan miejsc przeznaczonych do biesiadowania. Śmieci, których mieszkańcy nie umieszczą w koszach, a jest ich coraz mniej, szybko usuwają firmy sprzątające.

Strażnicy referatu Nowe Miasto udzielili pomocy mężczyźnie, który przez kilka godzin siedział w samochodzie. Osoba zgłaszająca przechodząc rano obok zaparkowanego samochodu zauważyła mężczyznę siedzącego na tylnej kanapie. Początkowo nic w tym nie było dziwnego. Jednak kilka godzin później zdecydowała się na wezwanie straży miejskiej. Funkcjonariusze pomogli mężczyźnie opuścić nagrzany samochód, przejść w zacienione miejsce i poczekać na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego - z silnym odwodnieniem organizmu zabrano go do szpitala.

Z innych zadań - służba dyżurna przyjęła 1322 zgłoszenia od mieszkańców naszego miasta - tradycyjnie najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Zgłoszenia mieszkańców przełożyły się na 462 interwencje wobec kierowców z czego, aż 261 w ścisłym centrum miasta.
Ponadto funkcjonariusze reagowali na zakłócanie ciszy i porządku publicznego 130 razy, a 85 w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Jednak najwięcej tych interwencji dotyczyła nadmiernego spożywania alkoholu.

Także zwierzęta potrzebowały naszej pomocy - strażnicy wyjeżdżali do nich 125 razy.
Warto wspomnieć o zabezpieczaniu przez strażników imprez masowych, a także koncertów i Super League Triathlon, czy obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca 56.