Tydzień w straży miejskiej

Miniony tydzień zdominowała upalna pogoda - sprawdzaliśmy jak poradziły sobie służby porządkowe z czystością terenów rekreacyjnych - dziś o 6:30 nad Wartą było już czysto!

Tradycyjnie już, nie brakowało interwencji wobec kierowców ignorujących przepisy ruchu drogowego.

Sprzątanie terenów nad Wartą
Sprzątanie terenów nad Wartą

Letnia aura zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Najbardziej popularnymi miejscami są tereny nadwarciańskie. W przeszłości wiele było zastrzeżeń pod względem porządkowym - biesiadująca młodzież pozostawiała spory bałagan, a firmy sprzątające nie nadążały z usuwaniem śmieci. Po wprowadzeniu stref z możliwością spożywania alkoholu i nowej organizacji w zakresie porządkowania jest wyraźna poprawa. Dzisiaj, o godz. 5:30, po stronie Starego Miasta pozostawione na trawie śmieci były już wyzbierane, a o 6:30 wszystkie odpady zabrały śmieciarki. Podobnie wyglądało po stronie Nowego Miasta. Natomiast wzdłuż Wartostrady na Szelągu - po interwencji strażników referatu Północ Zarząd Dróg Miejskich zlecił przycięcie gałęzi przy drodze, co wyraźnie poprawiło bezpieczeństwo rowerzystów. Również od wczesnych godzin porannych sprzątane są tereny rekreacyjne wokół jezior Rusałka, Strzeszyńskiego i Kiekrskiego.

Miniony tydzień nad Wartą to kilkanaście interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych i kilka spowodowanych parkowaniem samochodów na trawnikach.

W całym mieście to 1763 interwencje zgłoszone służbie dyżurnej. Większość dotyczyła zagrożeń w ruchu drogowym. Poza tymi działaniami strażnicy wystawili 170 mandatów za zakłócanie porządku publicznego. W 141 przypadkach funkcjonariusze reagowali w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego, najczęściej wobec osób nadużywających alkoholu. Do tych interwencji należy dodać te, które w większości realizuje zespół Eko Patrolu - 136 razy wyjeżdżali na pomoc zwierzętom, a w 103 przypadkach reagowali na zgłoszenia dotyczące ochrony środowiska i gospodarki odpadami.