Pracowity dyżur operatorów

W trakcie jednego dyżuru, operatorzy monitoringu miejskiego ze Starego Miasta, doprowadzili do zatrzymania kilku sprawców czynów karalnych. Interweniowali strażnicy i policjanci. Złodzieje oraz sprawcy pobicia trafili do aresztu, tager dostał mandat, a pijani trzeźwieli w ODON.

Zarejestrowany moment okradania pijanego
Zarejestrowany moment okradania pijanego

Sobotnio - niedzielne dyżury operatorów monitoringu miejskiego zawsze wymagają sporego zaangażowania, szczególnie w rejonie centrum Starego Miasta.

Ul. Podgórna, godz. 23:40 - operator zauważył bójkę 3 mężczyzn. Zachowanie dwójki napastników było agresywne w stosunku do trzeciego uczestnika i wymagało natychmiastowej interwencji Policji. Pomimo próby ucieczki napastników funkcjonariusze całą trójkę zatrzymali i przewieźli do KP Stare Miasto.

Ul. Wrocławska, godz. 23:50 - operator zwrócił uwagę na mężczyznę, który malował markerem na ścianie budynku. Stosunkowo szybko tager zostawił po sobie widoczny znak i oddalił się w kierunku ul. Półwiejskiej. Interweniowali policjanci - mężczyzna został ukarany.

Plac Cyryla Ratajskiego, godz. 1:29 - operator zauważył mężczyznę leżącego pod wiatą przystankową. Interwencja ta wymagała natychmiastowej reakcji - na miejsce udał się patrol strażników z Referatu Interwencyjnego. W takich przypadkach operator cały czas monitoruje zachowanie się leżącej osoby, gdyż w każdej chwili sytuacja może wymagać innych, dodatkowych decyzji. Tak też było w tym przypadku - do leżącego podeszło dwóch mężczyzn, którzy przeszukali jego kieszenie, zabrali portfel wraz z telefonem i szybko oddalili się. Konieczna była interwencja Policji. Sprawcy kradzieży zostali zatrzymani i przewiezieni do KP Stare Miasto, a poszkodowany...... trzeźwiał w ODON.

Opisane zdarzenia operatorzy zaobserwowali w trakcie jednej służby. Każdorazowo drogi przemieszczania się sprawców obserwowali korzystając z dostępu do wszystkich kamer systemu, a podział obrazu na kilka niezależnych części umożliwiał jednoczesne śledzenie różnych miejsc.

W 2018 roku obserwatorzy monitoringu miejskiego ujawnili 9428 zdarzeń wymagających interwencji straży miejskiej lub policji. Najwięcej, bo aż 4425 zdarzeń, miało miejsce w ścisłym centrum Poznania, na terenie działania KP Stare Miasto. Dla porównania: na terenie KP Nowe Miasto taki zdarzeń było 1455, KP Grunwald 1243, KP Wilda 906, KP Jeżyce 799 i KP Północ 600. Na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 392 osoby, głównie posiadające substancje narkotyczne, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek ulicznych oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.