Patrol pierwszej pomocy

Funkcjonariusze z Nowego Miasta podczas piątkowej służby, dwukrotnie w przeciągu godziny udzielili pomocy przedmedycznej.

Radiowóz SMMP
Radiowóz SMMP

Ulica Główna - strażnicy rejonowi prowadzili czynności z zakresu zaniedbań porządkowych. W pewnym momencie zauważyli kłótnię kobiety z mężczyzną. Okazało się, że kobieta została pogryziona przez luzem biegającego dużego psa, mieszańca owczarka niemieckiego. Konieczna była interwencja zespołu ratownictwa medycznego i policji. Strażnicy do czasu przyjazdu karetki udzielili kobiecie pomocy przedmedycznej, a mężczyźnie nakazali natychmiastowe zapięcie psa na smycz, co uczynił.

Podczas prowadzonych czynności do funkcjonariuszy podeszli okoliczni mieszkańcy i zwrócili uwagę na to, że ten pies bardzo często biega luzem po podwórku, a właściciel nie sprawuje nad nim należytej opieki. W toku dalszych czynności okazało się, że w mieszkaniu mężczyzna ma jeszcze jednego psa. Od ponad roku żaden nie posiadał aktualnych obowiązkowych szczepień. Mężczyzna trafił do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, a psy do Schroniska dla Zwierząt. Poszkodowana kobieta, po opatrzeniu rany odmówiła dalszej pomocy i oddaliła się. Na właściciela psów nałożono dwa mandaty karne.

Zaraz po zakończeniu opisanych czynności przy ulicy Głównej, ci sami strażnicy zostali zaalarmowani przez przechodnia, który prosił o pomoc dla kobiety leżącej na przystanku autobusowym. Okazało się, że 71 letnia kobieta straciła panowanie nad rowerem, upadła i doznała urazu ręki.  W trakcie oczekiwania na przybycie zespołu ratownictwa medycznego  stan kobiety bardzo się pogorszył. Strażnicy udzielili jej pomocy przedmedycznej. Kobieta została przewieziona do szpitala, a rowerem, na prośbę strażników, zaopiekował się kierownik pobliskiego sklepu.

O całym zdarzeniu funkcjonariusze poinformowali córkę poszkodowanej.